Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Toidukauplus ja Tallinna Evangeeliumi Seltsi Sinise Risti kodu (7)

Fotograaf: A.Salumets
See Aleksander August Tepperi, eestindatult Salumets, foto jõudis minuni sootuks kaugelt, Prantsusmaalt. Tegemist on huvitava ülesvõttega, mille tagaküljel on fotograafi enda poolt kirjutatud kiri.

Postitasin ülesvõtte Facebook gruppi EESTI PILDID TUVASTAMISEKS, kus Rain Vaikla pärast pikemat uurimist koha kindlaks tegi. Ta ise kirjutab nii:

"Mõnikord võib mitu korda otsa vaadata, aga ikka mitte näha! Kerisin neid 30ndate kivimaju üht- ja teistpidi, kuid ei tundnud ära. See on Väike-Kompassi tänav. Kivimaja on praegune Reimani 5a, 1937. a. lõpus valminud Tallinna Evangeeliumi Seltsi Sinise Risti kodu Väike-Kompassi 5, puumajad esiplaanil Väike-Kompassi 11 ja 9, paremale Reimani tänavale suundub pisike Ülem-Jõe tänav." Kinnituseks vaata fotosid siin.

Esiplaanil oleva kaupluse kohta pole hetkel teada midagi kuid Tallinna Evangeeliumi Seltsi Sinise Risti kodu oli huvitav projekt, see oli määratud alkohoolikute parandamiseks. Enamat loe viidatud lingilt!

Vaata lisa Nahkanuia ajaveebist.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Harjumaa, Tallinn kihelkond, Tallinn
Sildid: tallinn, väike-kompassi tn, kauplus, postist, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Karin Kalmiste (17.01.2021)

Teiste fotode alusel saan nűűd kindlalt väita, et tegemist on Tallinna ga, Väike Kompassi nr 11. Helene Savile on yhelt perekonnalt postitatud foto aadressile Tallinn, Väike Kommpasna tn 11 krt 5 saadetud foto. Sain vana fotoalbumi omanikuks hiljuti ja sealt näen neid täpseid andmeid. Samuti on säilinud teisi Tepper - Salumets a fotosid, sj temast endast.

Marko (17.06.2017)

Aitäh Karin kommentaaride eest! Kuidas ma saan Sinuga ühendust võtta? Minu kontaktid on marko.mand at eesti.ee või 5516 999.

Karin (16.06.2017)

Saan lisada, uurides elukohti. Fotograafi õde elas Kompassi asumis, on ka sellel fotol ja kui seal enam pommitatud majades elada ei saanud, paigutati elanikud mujale. Õde Helene Sawi (nõuk.ajal Savi; on ka kirjapilt Sawwi) asus elama Gogoli 7-7 19.06.1944. Ehk need daatumid ütlevad midagi hoonestuse kohta. Seega peaks olema tehtud Aleksandril see foto Tallinnas Väike-Kompassi tänaval. Et see foto saadud justkui välismaalt, siis võib see seonduda ehk sellega, et Kompassi asumi elanikest mõned saksa perekonnad jõudsid Eestist lahkuda ja ehk siis perekonna albumitega liikus ka see foto piiri taha.

Karin (15.06.2017)

Panin ühe samase foto ette kommentaari. Tegemist peaks olema minu sugulase, vanaonuga, kes oli fotograaf ja kelle imeline fotokogu oli tema õdede käes. Fotol peaks olema ka üks tema õdedest, kes elas Tallinnas Väike- Kompassi tänaval ja hiljem Gogoli tänaval. Aga seos võib olla ka Rakverega. Kuidas see foto sai liikuda Prantsusmaale, on müstika...Asun uurima, mis on tagaküljel, ehk seal on mingi seletus, mida suudaks siis meenutada.

Karin (15.06.2017)

Olen seda fotot oma lapsepõlves sugulaste albumis näinud. Salumets -Tepperist jäi järgi hulgaliselt imelisi pulmafotosid, fotod jäid mingil põhjusel peale fotograafi kiiret surma välja jagamata ja neid polnud kellelgi pakkuda, kuna Koerus keegi lähedastest ei elanud. Fotod jäid tema kahele õele. Sellele fotol peaks isegi olema Tepperi Tallinnas elanud õde, vähemalt on väga sarnane ja ka riietus ehk kleit on muudest fotodest justkui samane. Kuna fotol olev oletatav õde elaski Väike-Kompassi tänaval, siis võib see olla tehtud Tallinnas. Hiljem, kui Kompassi elukoht hävis pommitamises, elas õde Gogoli tänaval. Samas võis õde olla siiski külas kellegi juures ju ka Rakveres, kuna osa suguvõsa elas sealmail.

Marko (01.02.2016)

Muutsin foto asukoha Tallinnaks. Põhjuseks vanadpildid.net Facebook lehele postitatud kommentaarid.

Villu Tamme kirjutab: No väike pilt tuletab Poskat meelde, aga suurendades kargab silma suur maja vasakul, mis ei lähe teemasse. Tollal oli sarnaseid (puu)maju igas linnas palju ja nad on pea kõik enne meie sündi maha tõmmatud, nii et tunnistan jännijäämist. Kusjuures just see suur maja nagu ütleb, et tegemist ei saa olla Koerude ja Kadrinatega, see on ikka suurema linna stiilis ehitis. Kui ei ole tegemist purukspommitatud rajooniga, siis võib see suur maja olla tänapäevani alles, kahjuks on temast liiga vähe näha. Aga Tallinna moodi on see miljöö ikka. Lisaksin, et just Tallinna tollase päris kesklinna moodi, äkki tera Juhkentali poole, aga mitte Kadrioru või nt Kalamaja kanti. Aga ma lasen ka puusalt praegu.

Nimi (22.05.2015)

Meenutab tõesti Rakveret

X
kodulehe, e-poe tegemine