Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

A.Salumetsa reklaamstend (2)

Fotograaf: A.Salumets
Kindlasti on fotol olijate jaoks tegemist olulise sündmusega ja pole välistatud, et Vello Kallandi, kelle isa albumist see foto pärit on, on mulle sellest midagi ka rääkinud. Siiski köitis mind maketist esiplaanil enam foto ülal paremas nurgas olev stend. Tegemist on Koeru fotograaf Aleksander-August Tepperi, eestindatult Salumets, reklaamstendiga kus ta reklaamid oma teenust. Ilmselt on foto tehtud tema Koeru ateljee ees. Allpool on mitmes eksemplaris esindatud talvine Koeru õnnitluskaart, mida olen kahel korral näinud osta.ee keskkonnas müügil kuid alati on selle hind minu jaoks pisut kõrgeks kujunenud. Järgmise ostan ära.

Foto võib olla tehtud Väinjärve tee 3 hoone ees, kus asus Tepperi ateljee. Pildistajaks on ilmselt tema ise, sest samast kohas tehtuna olen leidnud veel teisegi foto.

Aleksander-August Tepperi kohta loe pisut lisa Nahkanuia ajaveebist.
Allikas ja avaldamisõigused: Vello Kallandi, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Koeru
Sildid: koeru, tepper, salumets, talv, fotograafia, stend, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Karin (16.06.2017)

Lisaks eelmisele märgin, et tema elukohaks Koerus oli Paide tee 6. On säilinud temast fotod ilmselt eluhoone ees/juures, ka jõulumeelses koduses miljöös Koeru kodus. Pärit Kadrina vallast, Neerutist ja vanemad pidasid talu Udukülas. Suri Koerus. Uduküla aadressile on märgitud allesjäänud märkmetes tema abikaasa asukoht (A.Tepper, hetkel mälu järgi võis olla eesnimega Alviine). Lisaks fotondusele meisterdas imelise kõlaga kandleid, ka on kinkinud kodustele enda tehtud vokke jms esemeid, seega oli igati hea puutöömeister. Ilmselt on kandled kusagil Eestis liikvel, aga kahjuks siis autorlus neil märkimata. Reisis ja õppis mujal riikides, oskas ise mängida erinevaid keelpille ja oli hea kandlemängija. Osales kõigil üldlaulupidudel (tema eluajal), laulupidudega ja koorilauluga seotult kogus meeneid, säilitas kõik osalusmärgid. Kahjuks ei mäleta, kas ta laulukooris käis Kadrinas või oli see hiljem võimalik ka Koerus. Huvitus Eesti erinevatest paikadest ja püüdis neid jäädvustada, seetõttu ongi fotosid nii siit kui sealt Eesti osast. Omamoodi kunstnik, muutis fotosid ja tegi neist nn lustakaid postkaarte lähedastele või paigutas neile enda naerusuiseid portreesid. Kodustel fotodel nooruses üsnagi dändilik. Arvestades osalust laulupidudel, rahvaüritustel jne, oli ikkagi suur kodumaa fänn ja tolle aja kohta vägagi ergas inimene. Mingil ajal jäi kodumaa "kitsaks" ja nooruses õppis ja rändas niipalju, kui tervis lubas, kuid kõik teadmised tulid kasuks ja neid rakendas ta ikkagi Eestimaal. Teadis ja tundis seetõttu võõraid kultuure, rännakutelt tõi kaasa keelpille, instrumente ja teadmisi. Ilmselt pidi tundma võõrkeeli, et võõrsil hakkama saada; luges ilmselt üsna rohkelt eelistades ajakirju (maateadus, ajalugu, teised kultuurid, niisuguseid kogumike oli säilitanud). Viimased tööd või fotod on minu teada tehtud Koerus 1942, aga seda pean veel täpsustama. Nagu minu isa ütles- onu Sass oskas ja teadis kõike...

Karin (16.06.2017)

Fotograaf on minu vanaema vend ja muudetud nimega Salumets. Elas ja liikus tõesti erinevates kohtades, minu teada ka mitmes välisriigis. Enne sõda jäi tervise halvenemisel Koeru, tegutses seal kuni surmani. Maetud sai ta olude sunnil Koeru, haud asubki Koeru Uuel Kalmistul. Siiski sai üks tema õdedest Koerust ära transportida unikaalse fotokogu, fotoaparaadid jms. Mingil põhjusel olid inimestel välja võtmata ateljeest pulmafotod, neid ei olnud peale sõda kellelegi kuhugile saata. Fotosid oli minu mälu järgi ca 80 kandis ja heas kvaliteedis ning säilivuses. Imeline omalaadne nn pulmariietuse moekogu ja imeliste noorte eesti inimestega. Ma pole midagi sarnast Eestis ega mujal näinudki. Oli ka fotosid erinevatest Eesti linnadest. Tallinnas tehtud fotodel on sageli jäädvustatud tema õde Helena Sawwi.

X
kodulehe, e-poe tegemine