Ostan vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3616

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Öömanni mõistatus (5)

Fotograaf: M.Öömann
Tegemist on kahest fotost koosneva komplektiga. Mõlemal on kujutatud sama hoonet kuid info hulk on erinev. Lisatud foto on tekstiosas pisut informatiivsem.

Intrigeeriv on, et tegemist on fotograaf Martin Öömanni ülesvõttega, täpsemalt aastast 1914 või varem. Samas pole teada, kus selline hoone Koeru kihelkonnas võis asuda. Fotot on püütud pikemalt tuvastada Facebook keskkonnas Kaunis kodumaa vanadel fotodel kuid ka seal pole pingutused vilja kandnud. Nüüd on siis vanadpildid.net kord.

Kõigepealt esikülg, mille all vasakus nurgas on nimi "Elisabeth", paremas nurgas kohanimi "Hagudi" ning parempoolse akna all sõna "Rakke". Miks nii ja mis neid kolme omavahel seob, on minu jaoks arusaamatu, samas võimaldab Rakke mainimine koos Öömanni nimega paigutada foto Koeru piirkonda.

Tagaküljel tasub tähelepanu pöörata postitemplitele. Foto on postitatud 16.12.1914 Hagudist Põltsamaale. Hagudi paikneb Rapla kihelkonnas Harjumaal. Samas on kirja päises nimetatud selle kirjutamise koht - Kodila, mis on mõis Rapla kihelkonnas Harjumaal. Lisaks on kirjale oma templi peale löönud ka Paides asunud sõjaväetsensuur, millest ei tea ma suurt midagi. Ilmselt aja märk.

Nii et tegemist on Koeru fotograafi poolt jäädvustatud ja Rakke seostega ülesvõttega, mis on kirjutatud ja posti pandud Harjumaal suunaga Põltsamaa. Just Rakke kiri esiküljel on see, mis minus lootusi tekitab. Sest kuidagi kahtlane on uskuda, et Öömann rändas Harjumaale seda fotot tegema, millele hiljem kirjutati peale Rakke.

Püüdsin desifreerida teksti foto tagaküljel. Sain sellise tulemuse aga parandused on teretulnud.

"Koddilas December
Kallis Ana!
Kirjuta ometi kudas elad oma lastega? Kudas käib Arno käsi? Kas elab ja kus on ta? Teistest on ika kuulda sand aga mitte temast. Georg käis täna kodu, ta on Talinas se on 14mal. Mardi Juhanes olnd Austrias. Hugu oli ika Walgas ja Peterburis. Tuleb jõn- lastega Kodila. Saadame kõik terwiseid ja häd pühad. Tante ka."

Kirja saaja on Frau A.Terras Terase majas.

Vaadake ja uurige! Kui oskate midagi täpsustada, tehke seda kindlasti! PS! Teise foto nägemiseks kliki siia.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Asukoht teadmata
Sildid: postist, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Aita (30.01.2017)

Arvata on, et seal põles ikka Martin Terras´e maja kes sündinud 1875, link Aga teisel Martinil on vend Arnold.

Aita (30.01.2017)

Digar annab, et Põltsamaal põles Martin Terase maja jaan. 1940. Saaga annab Anna Terras sünd. Zimmermann pojaks Martin sünd 1903, EAA.1168.1.223 kaader343, otsisin sobivat Anna Terrast, no neid on palju.

Eve (30.01.2017)

link Genist Anna Terrase, kel poeg Arnold. Kahtlen, et sellest infost mingit abi on.

Marko (30.01.2017)

Praeguses staadiumis midagi välistada ei saa kuid Vao ei oleks minu esimene valik. Panen täna õhtul teise samast seeriast foto üles, millel on rohkem hoonet peal. Tegemist võib olla hoonega, mis hävis juba möödunud sajandi esimesel veerandil. Häirib ka tekst fotol hoone peal - Rakke. Milleks see oli vajalik?

Kaarel (30.01.2017)

Ainuke hoone, mis mulle sellise suure verandaga ette tuleb on Vao mõis. Aga sellel ei ole loogilist seoast ja aknaruutude jaotus oli ka esimese ettejuhtuva pildi peal ka natuke erinev.

X
kodulehe, e-poe tegemine