Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Virumaa (Tühista valik)
Pilte: 228

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Kaupmees Sepp Adi naise ja kassapidajaga (0)

Fotograaf: teadmata
"Kõigepealt saadan foto, mis hakkas mulle endale silma just rõivastuse poole pealt – naised kannavad huvitavat „vormirõivastust“, mis koosneb rahvariidevööst, rahvusliku tikandiga valgest pluusist ja mitmel pool teatud ajaperioodil moodi läinud ruudulisest kangast tehtud seelikust, mida tänapäeval tihtipeale tuntud triibuseelikuga võrdväärselt traditsiooniliseks naisterõivaks peetakse.

Foto taga on kirjas vanaema käega: „Simuna Ühispoe (Tarvitajateühing) kaupmees Sepp Adi vanas monopolis, naine Kisti ja kassapidaja Leeni Stein.“ Foto kinkija poolt on kirjutatud taha: „Mälestuseks. Adi, Kisti ja Leeni poolt. 9. IV.21.“

Hakkasin huvi pärast ise uurima, et kuskohas seal Simunas see „vana monopol“ siis asus ka, millele vanaema oma tekstis viitab. Otsimise käigus leidsin internetist nii üht kui teist Simuna, selle Tarvitajateühingu ja tolleaegsete alkoholitarbmise harjumuste kohta Simunas.

Näiteks:

Ühing asutati 1908.a. Alguses oli Tarvitajateühingu kauplus Simuna lähedal Sirevere külas, 1918 koliti kauplusega Avanduse külla, 1925.a. koliti juba Simuna alevikku.

Infot tarvitajateühingu kohta leiab ka SIIT. See pilt tundub olevat siis tehtud Avanduse külas olemise ajal. Avanduse küla on Simuna aleviku naaberasula, puutuvad omavahel külgepidi kokku.

1912.aasta “Kodu” iseloomustab Simuna kihelkonda järgmiselt: “Kõige vagaduse peale vaatamata on joomine Simunas õige suur. Monopol ja kolm õllepoodi joodavad rahvast ega lase tal kurku kuivaks jääda.

Rohkem SIIT."

Aitäh Kristiinele foto ja kaasteksti eest!
Allikas ja avaldamisõigused: Laine Naarits, jagada viitega allikale
Asukoht: Virumaa, Simuna kihelkond, Simuna
Sildid: simuna, 1921, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine