Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Virumaa (Tühista valik)
Pilte: 229

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Emake maamuld (0)

Fotograaf: teadmata
Tekst foto tagaküljelt: "Prl. Tompel, 13 Wabariigi aastapäewa pidustuste kaasaaitamise eest "Emake maamuld" lawastamisel ütleb K.L.W.-Malewkond suurim tänu. 24 weebr 1931." Alla on kirjutanud Malewkonna päälik.

Pakun, et tegemist on Kaitseliidu Viru malevaga!? Sel ajal juhtis malevat major Georg Vaher. Samas ei sarnane nimi kaardi tagaküljel "Vaher" nimekujuga. Või sarnaneb? Tagakülge näed klikkides foto vasakus ülanurgas olevale ikoonile.

Näidendi enda kohta, kui see leidis esitlemist Vanemuises, kirjutab väljaanne Nool (17. jaanuar 1931) järgmist:

"Käesoleva näidendi autoriks on ka naine, tartlane Agnes Taar, ja ka tema taotleb omas teoses positiivseid eesmärke. Näidend käsitab vaese naisüliõpilase saatust, kes, olles tüdinud pahelisest linnaelust, siirdub maale, palkab end suviliseks kuhugi tallu, oma hea eeskujuga pöörab korporandist pummeldaja perepoja õigele teele, naitub temaga ja päästab kogu talu hukatusest. Kuigi süžee on veidi kulunud, seisab ta siiski elule niivõrt lähedal, et hea käsituse puhul näidendil võiks olla teatud menu. Seda ei saa aga väita praegusel juhul, sest nii tüki ülesehitus kui üldine toon jätab palju soovida. Esimene vaatus on laialivalguv, toob sisse hulga ülearuseid kujusid ja esitab toda pahelist linnaelu- nii mustades värvides, et mõjub paiguti lihtsalt grotesksena. Viimased kaks vaatust on veidi ühtlasemad, ehkki ka siin episoodilisi tegelasi esineb. Suurimaks näidendi puuduseks on aga maotu valepaatos, igasugu hüsteerilised hüüded sinise taeva ja õitsvate sirelite poole, jenoveevalik vooruslikkus ja sentimentaalsus ning täielik eluvõõrsus. Tõeliselt vastuvõetavad olid ainult kõrvalised kujud, nagu mõlemad teenijad pr-de Türgi ja Suvorova nauditaval esitlusel, kaltsukaupmees, milline osa oli hr. Sunne kätes ja hr. Piller esimeses vaatuses korporandina. Peategelane Viigi Vallen, perepoeg Hugo peale meeleparandamist ja Kõrgemäe peremeest-perenaist jäid skemaatilisteks ja veretuiks ning seda mitte näitlejate süü pärast, kes kõik osutasid korralikku mängu, vaid autori Iseloomustus oskamatuse tõttu. „Emake maamuld" ei ole, kahjuks, rikastanud meie näitekirjandust selle sõna tõelises mõttes, küll võib ta aga läbi lüüa maal, koolide ja haridusseltside pidude tõmbenumbrina "Vaeselapse jaaniöö" ja "Udumäe kuninga" kõrval."
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Virumaa
Sildid: näidend, emake maamuld, 1931, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine