Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa

Kuigi vanade fotode kogumine pole väga laialdane ja masse haarav hobi, on paljudes kodudes hoitud alles vanu perekonnafotosid. Harva on fotod koondatud kaasaegsetesse kogumislahendustesse, sagedamini on kasutusel kingakarp, parimal juhul vana sisselõigatud nurkadega fotoalbum, halvimal juhul on abi leitud liimist. Lähtudes eeldusest, et vanad fotod ongi vanad ning määratud aja jooksul ära kuluma, on kõik korras. Kuid soovides neid säilitada ka järeltulevatele põlvedele, tasub kulutada natukene raha nende hoiukohale. Selles postituses on toodud mõned levinumad lahendused vanadele (foto)postkaartidele SAFE tootevaliku põhjal.

Alustuseks ehk sellest, et tihti võib kuulda inimesi rääkimas ohututest kogumislahendustest, mille võrdkujuks on paksust paberist lehtede ja kumerate sisselõigetega vana fotoalbum. Võib aga julgelt väita, et kaasaegsed lahendused ei ole vähem ohutud, pigem on küsimus õigustuses harjumuspärasel moel jätkata ning selle kaudu pisut raha säästa. SAFE kogumistarvikud fotodele on 100% vabad stearaatidest, keemilistest plastikaatoritest ja plastifitseeritud PVC-st.

Kiletaskud vanadele/uutele postkaartidele on vast odavaim viis muuta oma vanad perefotod ajakindlamaks. Kiletaskus kaitseb kulumise ja kõikvõimaliku orgaanika eest, mis võib vaatamise käigus fotole sattudes hakata oma elu elama. Kiletaskuid on erineva kvaliteedi ning mõõtudega. Kvaliteedi osas tasub kindlasti eelistada tuntud kaubamärke ning hoiduda odavast või tundmatu päritoluga tootest, mis on võimalised tagama toote sobivuse postkaardiga. Kuna sama tootja valikust võib leida erineva paksuse, pehmuse ja kirkusega taskuid, tasub lähtuda eesmärgist. Kui eesmärgiks on fotosid lihtsalt välismõjude eest kaitsta, ei pea kile olema maksimaalse läbipaistvuse ja jäikusega, sobib ka soodsama hinnaga variant. Kirkaid kiletaskuid eelistavad reeglina kollektsionäärid, kelle jaoks peab foto olema kaitstud kuid väiksemateski detailides vaadeldav taskust välja võtmata.

SAFE tootevalikus on kiletaskud kahes hinnaklassis ja kvaliteedis, mis väljendub eelkõige kiletasku pehmuses ja läbipaistvuses. Mida kallim kiletasku, seda jäigem, paksem ja kirkam see on.

Vaata lähemalt siit:

 Formaat kiletasku

Postkaardikarp/-kohver kõlab ebapraktiliselt kuid võib sõltuvalt tootest olla lihtsaim viis oma fotokogu või lahtisi fotosid organiseerida. SAFE tootevalikust võib leida erinevaid fotodele mõeldud karpe kuid esiletõstmist väärib kindlasti praktiline alumiiniumist postkaardikohver.

Kohvri eeliseks on sõltuvalt mudelist sanga olemasolu või selle puudumine. Sangaga kohver võimaldab postkaardikoguga mugavalt ringi liikuda, samas kui sangata versioon lubab karpe vajadusel üksteise peale laduda. Oluline detail on kindlasti kohvris olevad terasest jaotised, mille abil saab fotokogu väiksematesse osadesse jagada ning kohvri kaas, mida saab vajadusel kergesti eemaldada.

Kohvri kasuks on otsustanud paljud kollektsionäärid, kellel on vaja kohta kus hoida esinduskogusse mittekuuluvaid pilte. Mõõdu poolest mahuvad kohvrisse nii vanad kui uued postkaardid, kiletaskutes või ilma.

Vaata lähemalt siit:

Postkaardialbum võiks paljude jaoks olla esimene valik kuid tänapäevased albumid pole enam need, mis vanasti. Liimi ja nurkadega pole sageli midagi peale hakata, need on asendunud mugavate kiletaskutega.

Laias laastus võiks postkaardialbumid jagada kaheks: laiendatavad ja mittelaiendatavad. Viimaste hulka kuuluvad sellised albumid, mille lehed on kaante külge köidetud või kinnituvad albumisse spiraalköitega ning lehti pole võimalik lisada ega kahjustamata eemaldada. Selliste albumite miinuseks on peamiselt vähene paindlikkus fototasku suurust silmas pidades, eeliseks samast tulenev universaalsus.

Laiendatavad albumid kujutavad endast erineva formaadiga kiirköitja tüüpi lahendusi. Vahelehti saab vastavalt sisule valida, neid saab lisada, ära võtta või ümber tõsta. Sõltuvalt albumi formaadist varieerub lehti hoidvate rõngaste arv kuid alates A4 formaadist peaks neil olema minimaalselt neli! Mida rohkem on rõngaid, seda kindlamalt lehed postkaartide raskuse all püsivad. Igal juhul tasub albumiga koos soetada ka komplekti sobituv kaitsekarp, mis kaitseb tolmu eest ning lisab täis albumile stabiilsust.

SAFE tootevalikus leidub kolm laiendatava postkaardialbumi põhilahendust:

  • Compact album mahutab ca 100 vahelehte, igal lehel 2 üksteise kohal paiknevat horisontaalset kiletaskut. Vahelehtede valik on lai, muu hulgas saadaval vahelehed nii vanadele kui uutele postkaartidele. Postkaartidele mõeldud vahelehed on läbipaistvad kuid iga tasku kohta on komplektis kaasas liivakarva fooliumist tagune, mis võimaldab ühes taskus hoida kaht fotot seljad vastamisi. Sellisel juhul muidugi albumi mahutavus väheneb.
  • Compact A4 album mahutab ca 60 vahelehte, millest iga leht mahutab 4 kuni 8 fotot. Fotode arv sõltub sellest, kas lehed on läbipaistvad või vaheseinaga. Läbipaistvaid lehti kasutatakse reeglina siis kui on soov vaadelda nii foto esi- ja tagakülge, musta taustaga lehti siis kui tagakülg pole oluline. Olemas on ka kahe ja ühe taskuga lehed, mis fotode kogumise kontekstis tähendab, et samas albumis saab hoida ka suuremas formaadis fotosid. Miinuseks on asjaolu, et postkaartidele mõeldud vahelehed on universaalsed, mahutades nii vana kui uue postkaardi, mis omakorda tähendab vana postkaardi korral väikest “loksu”.
  • Maxi ja Yokama albumid on suureformaadilised fotoalbumid, mis on sobilikud esinduskogu jaoks. Üks vaheleht mahutab 5-6 fotot sõltuvalt taskute paigutusest. Saadaval on vahelehed eraldi vanadele ja uutele postkaartidele, läbipaistva, musta ja valge taustaga. Selle albumitüübi puhul on oluline vaadata üle selle tulevane koht riiulis! Nimelt on album koos kaitsekorpusega ca 40 cm kõrge ja igale poole ei mahu. Suureformaadilise albumi eeliseks on kindlasti horisontaalse ja vertikaalse taskupaigutusega vahelehed. On olemas ka kombineeritud lehed, millel on kolm horisntaalset ja kaks vertikaalset taskut.

Formaat suur

Nagu selgub, on juba ühe tootja piires võimalusi piisavalt, et ka kogenud kogujal pea segi ajada. Ja sageli ongi lahenduseks eri võimaluste kombineeritud kasutamine. Reeglina tähendab see põhikogu albumisse panekut ja ballasti hoidmist postkaardikarbis. Vähimana võiks mõelda kiletaskutele, mis on taskukohane lahendus ning teeb investeeringu suuruseks foto kohta 6 eurosenti. Kuna säilivus lisab hinda, peaks selline väljaminek olema igaühele, kes oma fotokogu väärtustab, jõukohane.

Tasub teada sedagi, et kuigi materjalide hingavusega seonduv on sageli ostuargumendina ülehinnatud, ei ole soovitatav hoida fotosid liiga umbses keskkonnas. Näiteks kiletaskus fotot omakorda kilest vahelehtedega albumis. Kuigi tootjate sõnul on nende poolt kasutav kile ohutu, ei tähenda see seda, et kiletaskusse pandud foto ei võiks seal seal kahjustada saada. Ühes põhjuseks on foto enda seisukord, näiteks niiskus.

Seega mõtle hästi läbi millisel moel soovid oma kogu säilitada. Lihtsalt arhiveerimine on kindlasti odavam kui kogu pidevas esitlusvalmiduses hoidmine. Vajadusel konsulteeri müüjaga. SAFE toodete osas leiad kontaktid siit.

1000 tähemärkki veel


kodulehe, e-poe tegemine
X