Ostan vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3616

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Aruküla mõis A. Kukemilk pildistatuna (2)

Fotograaf: A.Kukemilk
Aruküla mõis pildistatuna põneva nurga alt. Tahaplaanile jääb praegune Aruküla kauplus. Foto on teinud Aleksander Kukemilk, kes tegutses 30ndatel ja 40ndatel aastatel peamiselt Põltsamaa ja Pajusi piirkonna fotograafina. Järelikult saab ka selle foto dateerida sellesse ajavahemikku ehk 1930-1941 (vt. Eesti Filmiarhiiv).

Portaal mois.ee vahendab Aruküla mõisa kohta järgmist infot:

"Kihelkonnakeskuse - Koeru - külje all asuv Aruküla mõis (saksa k Arroküll) on asutatud 17. sajandi esimesel poolel. Peale Põhjasõda oli mõis algul von Lodede, hiljem aga von Knorringite valduses. Von Knorringid püstitasid 1770tel aastatel mõisa kahekorruselise varaklassitsistliku peahoone, mis kannatas tulekahjus 19. sajandi algul.1820. aastal ostis mõisa Carl Friedrich von Toll. Ta lasi tulekahjus kannatanud peahoone taastada kõrgklassitsistliku ehitisena. Taastamisel lisati hoone fassaadile ka klassitsismile omane nelja sambaga portikus ning hulk kaunistusi. Von Tollide aadliperekonna omandusse jäi mõis kuni 1919. aasta võõrandamiseni. Mõisa viimane omanik oli Eugen von Toll.

Võõrandamisjärgselt asus mõisa peahoones kool, mis kasutab hoonet täninigi; alates 1990test aastatest on hoonet mitmeti restaureeritud."
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Aruküla
Sildid: aruküla, mõis, kool, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Elina Kink (16.10.2012)

Martin Ahe oli minu vanaisa. Täpsustan, et oma naise Erikaga ei kohtunud ta mitte Siberis olles, vaid ikka Koerus juba. Nende pulmapilt on tehtud selle sama mõisa aida ees aastal 1929 aastal. Küüditamise ajal oli neil juba kolm poega. Neist vanim, minu isa Henno, oli küüditamise ajal 19 aastat vana.

Teet (16.10.2012)

Taamal on näha mõisa ait (valge, paksude müüridega kivihoone), kus peale sõda (50-test ? kuni 80-te lõpuni või 90-te alguseni) elasid Martin ja Erika Ahe. Martin (hüüti ka Mardiks) oli Koeru (Väinjärve?) vallavanem Saksa okupatsiooni ajal. Selle eest ta küüditati. Küüditamisel kohtus Erikaga, kellega abiellus. Tuldi Koeru, kus nende eluasemeks saigi nimetet ait. Mõlemad on meenutanud, et aknad pidid nad selle müüridesse ise raiuma (rahvavaenlastele abi ei osutatud), et aidast saaks kodu. Martin Ahe mälestuste põhjal on on kodu-uurimistöö koostanud Mehis Arula (Niina Ööpiku juhendamisel). Olid olemas ka helikassetid Martin Ahe jutuga.

(Algne kommentaar on jäetud 22 veebr 2010 04:19 algsesse vanade fotode keskkonda ning on ümber tõstetud administraatori poolt.)

X
kodulehe, e-poe tegemine