Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3627

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Vale Paide (0)

Fotograaf: Joh.Ehrenwert
Lisatud fotot soetades ma pikalt ei mõelnud, hind sobis ning esiplaanil olev jõgi ja selle taga paistev vallimägi koos iseloomuliku kiriku torniga viitasid kindlalt Paidele. Esialgu lasin kõrvust mööda ka tuttava kommentaari, kes imestas, kust selline võte saadud on. Päris ära ma seda kommentaari siiski ei unustanud ja kui olin foto kätte saanud, uurisin pilti lähemalt.

No ma ei tea aga Paide see küll ei ole. Esiteks ei suutnud ma oma peas välja mõelda kohta, kus Vallimäge saaks jõe tagant vaadelda nii, et Veski või Parkali tänava hooned seda ei takistaks. Ja ainult nende tänavate taga voolas jõgi. Jäi silma ka asjaolu, et Vallimäel ei paista ühtki kõrgemat müürijäänust, samuti ei paista Õigeusu kiriku torni. On hoopis pikk ja korrektne müür, mille paremas servas näha ka midagi ukse või sissepääsu taolist. Kus ja kas üldse selline müür Vallimäel asus? Üheltki vanemalt fotolt ma midagi sellist ei mäleta.

Lõpuks suurendasin fotot ja uurisin kirikutorni lähemalt. Mulle tundub, et see on sinna joonistatud! Kontuurid on ebühtlased ja kiriku aknad selgelt erineva suurusega. Ja peabki olema. Kirikutorn on ainus, mis veepinnal ei peegeldu kuigi tegemist on kõrgema tipuga kui kõrvalolev kuusk.

Vaadates fotograafi jalge ees voolavat ja sellelt peegelduvaid puude siluette, tundub esiplaan ehtsana. Kuid kus see tehtud on? Miks üldse on Johannes Ehrenwertil sellist fotot vaja läinud?

Foto on saadetud postkaardina 1923. aastal Paidest Amblasse, kusjuures saatja viibis kirja saatmise hetkel Vallimäel. Tagakülge näed klikkides foto üleval vasakus nurgas olevale ikoonile.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Paide kihelkond, Paide
Sildid: paide, kirik, postist, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine