Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Papil - Kodusõit Rakke näituselt 1903 (0)

Fotograaf: Richard Rapin
Usun, et paljudele koerukatele tuleb lisatud foto tuttav ette. Leiad selle nii raamatust "Koeru / Pildirännak läbi endisaegse alevi ja kihelkonna" lk. 129 kui siitsamast keskkonnast. Legendi järgi on fotol Piibe Baerid ja kindlasti on fotol Gustav Bach, kes oli Koeru Põllumeeste Seltsi ja Koeru Tuletõrjujate Seltsi üks asutajaid ning nende seltside juhatuse liige. Muu hulgas aitas G.Bach organiseerida põllumeeste seltsi näitusi. Fotol on ta väike vuntsidega mees vankri kõrval. Selle foto enam levinud vaatel on esiküljel tekst: "Kodusõit Rakke näituselt 1903".

Nagu öeldud, on antud foto haruldasem ja huvitavam päris mitmel põhjusel. Arvestades seniavaldatut võib arvata, et teist sarnast pole olemas või pole see avaldajateni jõudnud. Kõigepealt on foto kleebitud papile ja tavapostkaardist pisut suurema, Cabinet Portrait formaadiga. Ma ei ole piisavalt suur asjatundja, et öelda, kas foto vastab tolleaegsele klaasnegatiivile 1:1 aga igal juhul tähendab suurem formaat antud juhul ka avaramat vaadet. Kollektsionäärid ja koduloouurijad oskavad selliseid pealtnäha väikeseid muutusi hinnata - kuna kadreering sõltus fotograafi suvast, võis nii mõni oluline ja huvitav detail fotolt välja jääda. Käesoleval juhul annab avaram vaade paremat aimu pildistatute taga olevast hoonest. Vasakule jäävad põllumaad ja paremal on näha pikalt teed mööda kulgev aed, mis postkaardina välja antud fotol puuduvad. Täna see mind ei aita aga ühel päeval ehk küll.

Teine äärmiselt põnev detail on võimalik fotograafi nimi foto tagaküljel! Seal seisab, et "Rich.Rapin" ja "Station Rakke". Tagakülge näed klikkides foto vasakus ülanurgas olevale ikoonile. Jättes kõrvale võimaluse, et Rapin ehk Rappin viitab Räpina saksakeelsele nimele, kontrollisin mehe nime andmebaasist "Eesti fotograafid elulooline andmebaas 1844-1944", kust sellist aga ei leia! Ilmselt tegutses mees proffesionaalse piltnikuna sedavõrd lühikest aega ja varakult, et mitte olla esindatud. Kuid fotograafina mees siiski tegutses.

Näiteks muis.ee annab "Rapin" otsingu tulemuseks viite kellegi R.Rapini fotole kuupäevaga 27.12.1903. Päris huvitava viite pakub aga Digar, kus Kaja nr. 86 (30 märts 1925 tr. 1) kirjutab järgmist:

"Mees jääb ellu. Mõni päew tagasi lõikas Liigwallas, Rakke alewis elaw kellasepp Richard Rapin omal enesetapmise mõttes habemenoaga pahema käe tuiksoone läbi. Teiste kaaselanikkude poolt, kes kohe appi ruttasid, kutsuti kiirelt arst kohale. Arst suutis Rapina elu päästa, olgugi et werekaotus suur oli. Rapin on 60 aastat vana. Enesetapmise katset tegi ta elutüdimuse pärast."

Et kellasepp oli samaaegselt fotograaf, on teada fakt. Näiteks tegutses Koerus kellasepp-fotograaf E.Linno. Seega oleks me nagu kuskile välja jõudnud. Nimi, vanus, amet ja elukoht klapivad. Richard Rapin oli lisatud foto tegemise ajal ca 38 aastane, mis on sobiv vanus. Ta elas kõrge vanuseni Rakkes, mis tekitab minus küsimusi, miks pole tema nimi ja tööd laiemalt tuntud? Kas seepärast, et Rapin tegutses fotograafina väga lühikest aega? Arvestades lisatud foto tegemise aastaga, on selle jäädvustuse autori näol kahtlemata tegemist fotonduse pioneeriga, mis tähendas omakorda teatavat konkurentsieelist! Ei saa mööda vaadata ka asjaolust, et foto on tehniliselt hästi teostatud ja viitab vilumusele.

Richard Oskar Eduard Rappin (Rapin) sündis 24.07.1863. aastal Sadukülas. Suri poissmehena 29.05.1925 aastal Rakkes. Enesetapukatsest oli möödas paar kuud. Kirikuraamatus on surma põhjuseks “vanadus”. Nii Google otsinguga kui ka Digarist tuleb välja, et ta oli usin vanavara koguja. (Aitäh Einar!)

Kas Sina tead midagi Richard Rapini nimelisest mehest? Kas Sul on kodus albumis mõni tema foto? Oleksin tänulik kui neid minu ja teiste huvilistega siin jagad?

Gustav Bachi aegsest Koerust vaata väikest ülevaadet vanadpildid.net Facebook lehel.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Rakke
Sildid: rakke, hoburakend, näitus, baer, bach, 1903, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine