Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3603

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Paide surnuvanker (0)

Fotograaf: teadmata
Sattiusin ühes pildikastis peale kolmele eri ajast pärit fotole, millel oli ühe tegelasena jäädvustatud surnuvanker. Oli üsna selge, et kõik fotod on tehtud Paides, üks neist näiteks kiriku taga platsil, sest vaevalt keegi oleks hakanud sellist kohmakat seadeldist ühest linnast teise vedama.

Ülalolev foto oli kolmest ilmselt vanim ning ka huvitavaim, pakkudes peamurdmist tegemise koha osas. Mina seda välja ei nuputanudki aga Paide ajalugu hästi tundev Rainer Eidemiller küll. Siin on tema deduktiivne mõttekäik:

Minu arust on see linnatänavaga pilt Pärnu tn, vaatega turuplatsi poole. Taga paistab praegune Pikk 2, millel algselt ei olnud kolmandat korrust, vaid oli selline vintskapitaoline väljaehitis katuses. Panen juurde ühe kohe pärast IIMS tehtud joonise turuplatsi hoonetest, millelt on näha sellist Pikk fassaadi.
Esimene katuseserv paremal on ka samasugune nagu praegune Majatarvete kaupluse oma.
Paremale jääb minu meelest kunagine puitmaja Pärnu ja Suur-Aia nurgal kus praegu on K-Keskus. Panen ka ühe nõukaaegse foto selle kohta – samasugune fassaad on küll. Selle lääneküljel võis olla tõesti taoline kivisein, sest sealt jätkus Judelovitshi krundil tellistest aed (J oli sauevabriku omanik ja võis endale sellist asja lubada).
Ka muud hooned vastavad tolleaegsele (1930-d).
Vaatasin mõningaid vanu fotosid ja leidsin sama surnuvankri, seekord talvel ja saani peal. Ühel fotol on vasakul ka näha seda Judelovitshi tellismaja.

Kaasapandud materjalid vaatasin üle, jääb üle ainult nõustuda.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd , jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Paide kihelkond, Paide
Sildid: paide, matus, surnuvanker, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine