Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3639

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Loomapeeti kitkumas (0)

Fotograaf: teadmata
Jällegi üks äraütlemata vahva pilt, mis teadjale räägib rohkem kui esmapilgul tundub. Tegemist on loomapeedi "kitkumisega" Preedis, Udeva sovhoosi põldudel, aastal 1949. Kus täpselt ollakse, pole enam teada aga see polegi vist kõige tähtsam. 

Heleda peaga neiu foto paremas servas on Toini Ijavoinen, ingerisoomlane, kes saabus Eestisse sõja järel (1946–1947) suundunud ingeri pagulaste rändega. Algselt peatuti Tartus ja mingid võimalused tekkisid Jõgevaga kuid jõuti välja Preeti. Peamiseks põhjuseks olid vabad eluruumid, mida suuremates asulates polnud töö kõrvale pakkuda. Teine tingimus oli töötasuks saadav moon. Toini (ja tema abikaasa Rudolfi) soov oli, et töötasu makstaks jahus aga mitte leivas. Mõlemad tingimused olid Udeva sovhoosis täidetud, mistõttu siia jäädi. Aasta oli 1946, eluruumid olid Ijavoinenitel Preedi mõisas.

Toini mälestuste järgi koosnes suurem osa vahetult sõjajärgse Udeva sovhoosi tööjõust võõrastest, sest talud olid veel kollektiviseerimata. Direktoriks oli August Lambakahar. Preedis elati kokku 20 aastat kuni osteti enesele elamine Väinjärvel.
Allikas ja avaldamisõigused: Toini Ijavoinen, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Preedi
Sildid: preedi, loomapeet, 1949, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine