Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Les semeurs des pommes de terre (2)

Fotograaf: Andrus Johani
Minu õnneks ei ole kartulikasvatust vaevunud jäädvustama ainult fotograafid vaid ka kunstnikud. Mis veelgi parem, kuna kunstnike näol on tegemist vaieldamatu tipuga, on kirjastused nende tööd postkaartideks vormistanud. Ja tuleb tunnistada, ega ma muidu poleks teadnudki, kes on Andrus Johani ega sedagi, et üks tema töödest kujutab kartulipanekut. Varasemalt olen vanadpildid.net keskkonnas avaldanud postkaardina välja antud Kristjan Raua graafilise töö "Kartulivõtt"

Andrus Johani (aastani 1936 Arnold Johani; 1. september 1906 – 18. august 1941) oli eesti maalikunstnik ja graafik. ... Andrus Johani joonistusanne oli niivõrd võimas, et 1930. aastate kunstielu parim ning vahetu asjatundja Alfred Rõude oskas tema kõrvale tõsta vaid Eduard Wiiralti enda. Kui otsida Eesti joonistuskunsti klassikat, kus ühineksid filigraanne ja hoogne tehnika ning varjundirikas inimesekujutus, siis tuleb vaadata just Johani loomingu poole." (Allikas: Vikipeedia)

Noor-Eesti Kirjastus loodi 1904. aastal ning tegutses aastani 1940 (!?), mis paigutab selle trükise vahetult sõjaeelsesse perioodi (1936-1940).

Konkreetse Andrus Johani töö kohta ma infot ei leidnud. Kuigi Johan külastas Prantsusmaad, julgeks ma esimese hooga pigutada lisatud joonistuse tegevustiku Eestisse. Olen vaadanud möödunud sajandi esimese poole kartulikasvatusega seotud fotosid Euroopas ning tundub, et seal oli see tollel ajal paremini mehhaniseeritud. Aga jätsin huvilistele ka tagakülje, mis avaneb klikkides foto vasakus ülanurgas olevale ikoonile.

Kui Sa tead sellest joonistusest rohkem, jäta kindlasti kommentaar.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Asukoht teadmata
Sildid: karulipanek, 1936, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

ibidem (06.04.2017)

...aga kaldub ikka Maarjamaa kartulimaastiku ja -võtjate suunas. Kuivõrd autor pole pealkirjas konkreetsetele isikutele ega aegruumile viidanud, polegi muidugi tarvidust seda konkreetse sündmuse ega kohaga siduda. Võib-olla leidub biograafiates või kataloogides mõni kaastekst või kirjeldus autorilt, mis asja muud moodi vaadata võimaldab, oleks huvitav lugeda.

Mihkel (06.04.2017)

Voldemar Ermi kogus on säilik ühest selle maali grafiitkavandist dateeringuga ~1938/39, mis ajaliselt peaks viitama autori Eestis viibimisele. Helene Johani on kirjutanud ajakirjas Kunst t (1965 2/3 lk 20): "Rohkesti tähelepanu pöörab Andrus Johani maali «Kartulipanijad» (1939) loomisele. Ta käis korduvalt linnast väljas, et silmitseda teraselt loodust ja hingata sisse maamulla lõhna. Ta tegi visandeid detailidest ja üldkompositsioonist, otsis õiget põhitooni, mis kõlaks mažooris. Kui aga teos valmis, tegi kompositsiooniline lahendus teda ennast väga rahutuks, sest töömeeleolu ei olnud edasi antud nõnda, nagu ta oli kujutlenud. Sageli purustas ta oma töid, kui need ei rahuldanud teda. Sellele maalile andis ta siiski eluõiguse, sest see kätkes teda haaranud loodusetunnet." Kindlaks selle põhjal ei või jääda, aga kaldub ikka

X
kodulehe, e-poe tegemine