Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3603

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Kohalikud "punased"? (5)

Fotograaf: teadmata
Arvasin alguses, kui seda fotot esmakordselt nägin, et tegemist on metsavendade või omakaitsemeestega. Kahtlus tekkis kui lähemal uurimisel märkasin äärmiste meeste seljas sineleid ja peas mütse, mis mulle meenutavad pigem idanaabrite vormi. Kas võib olla tegemist sõjajärgsete aastatega jamehed fotol puhastavad metsi metsavendadest? Foto on oma olemuselt just pärastsõjaaegne, ebaterav, õhukesel paberil ja väikese formaadiga.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Asukoht teadmata
Sildid: 3000px,

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Marko (29.12.2015)

Juhuslikult kuulub minu tutvusringkonda inimene, kellel on samuti päris head teadmised valdkonnas, mis minu jaoks koondub kategooria "Militaar" alla. Tema sõnul:

- on kindlasti tegemist kohaliku hävituspataljoniga, millele viitab nii meeste rõivastus kui relvastus. Relvastus ühetüübiline, et oleks võimalik laskemoona jagada. Lisaks selgitas ta (võimalik, et eksin siin sõnastuse või mõtte edastamisega), et vene armees hävituspataljonile relvastust ei eraldatud, tegemist oli NKVD üksuse ajutise formeeringuga. Seetõttu kasutati trofeerelvi. Ka mehi on 10 ehk üks jagu!?

- on foto tehtud vahemikus 1945-1947, mitte hiljem ega ka varem. Ta põhjendas oma väidet asjaoluga, et vene sõjaväelasi reservi ei lastud, 1944 a sügisel oleksid nad seega olnud sõjaväevormis. Niisamuti polnud 1944 aastal veel hävituspataljone. 46-47 oleks inimesed juba teistmoodi riides olnud. Fotol on kahel mehel sõjaaegsed riided seljas aga pole enam sõjaaeg.

- on tegemist suhteliselt haruldase fotoga, sest reeglina hävituspataljon ennast pildistada ei lasknud. Tema kogemus ütleb, et rohkem liigub metsavendade kui hävituspataljoni fotosid.

- hoone näol on tegemist riigiasutusega, tõenäoline, et hoonega, mis oli NKVD või miilitsa käsutuses. Seda tasub otsida.

Jüri Hiiumaalt (26.12.2015)

Kolmas mees vasakult on talumees korralikus taliriietuses : vildid kalossidega,lambanahast sõidukasukas , selle peal presendist üleriie . See mees oli aetud haarangulisi vedama .Vasakpoolne tegelane on ennast maskeerinud tsiviilisikuks , kuigi paistab kaugelt välja,mis "lind" ta on. Metsavendade püüdmiseks oli julgeolekul moodustatud omaette üksus.

Addy (21.12.2015)

Uurisin ja leidsin kirjeldusi, et hävituspataljon kasutas tõepoolest trofeerelvi, kusjuures sinna kuulunud külameestele usaldati pigem karabiine, kui näiteks püstolkuulipildujaid.

Marko (20.12.2015)

Tiit Jõe kommentaar FB vahendusel: Kummaline seltskond, kõigil saksa vindid (K-98).

Addy (19.12.2015)

Relvad näivad olevat saksa päritolu Mauser K98-d, püstolit on raske tuvastada, aga eks ta "viisnurk" ole. Kipun arvama, et äärmised mehed (miilitsad) õpetavad kohalikke konfiskeeritud relvadega välja, et neid metsavendade vastases haarangus kasutada. Kas neid päris hävituspataljoni liikmeteks saab nimetada, seda on raske öelda.

X
kodulehe, e-poe tegemine