Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Kartuliwõtjad Kõrwelaanel (1)

Fotograaf: G.Oskar
Kuigi see foto on korra juba avaldamist leidnud, tasub seda veelkord teha. Seda eelkõige postkaardi aluseks oleva foto tegemise aega ja kohta täpsustava info tõttu. Sest nagu näha, on kellegi abivalmis käsi kaardi esiküljele lisanud: "Kõrwelaanes, õhtu kell 1/4 1, 25.10.1913." Arvestades detaile tundub, et tegemist on infoga, mida sai lisada ainult üks fotol olijatest. Seega äärmiselt väärtuslik.

"Kõrve" nimelisi kohti on Eestis palju, ilmselt polnud ka "Kõrwelaane" ainus. Kui toksida nimi sisse Maaameti kaardiserveris, jagub vasteid üle Eesti, Lääne-Virumaale, Harjumaale ja Pärnumaale. Nii et on lootus, et foto polegi üles võetud Koerust kaugel, Väike-Maarja lähistel.

Soetasin foto peamiselt esiküljele kirjutatud teksti tõttu kavatsusega teine sarnane eksemplar vahetada või müüa. Detailide tõttu aga ei raatsi loobuda kummastki. Selgub, et ka pealtrükk on lisatud eksemplaril teise kirjagarnituuriga ning lähemalt vaatlusel avastasin paremast servast fotograafi nime - Gustav Oskar. Kui lähtuda infost Eesti Fotograafide eluloolises andmebaasis, tegutses too mees piltnikuna 1905-1910. Seega on kellelgi midagi sassi läinud. Kommentaari järgi foto esiküljel pildistas ta veel ka 1913. aastal.

Muidugi pole välistatud, et käsikirjaline tekst ei käi mitte foto vaid millegi muu kohta. Näiteks kutsus noormees neiut selle kirjaga kohtama ja ei unustanud kuupäevas ka aastat lisamast! :)

Täiendage ja parandage!
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Asukoht teadmata
Sildid: kõrvelaane, kartulivõtt, 1913, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Marko (23.06.2017)

Uku Praks kommentaar FB vahendusel: Gustav Oskar on pärit Harjumaalt Anija valla Arhärma talust. G. Oskari ema õde oli Kõrvemaal Laane talu perenaine. G. Oskari vend oli tuntud Eesti maalikunstnik Ludvig Oskar. Gustav Oskaril on palju koloreeritud postkaarte Kuusalu ümbrusest ja kõrvemaalt. Seega - arvestades G. Oskari seotust Koitjärve Laane taluga, julgen arvata, et pilt on tehtud Kõrvemaal Koitjärve külas Laane talus. Ka ajajärk sobib.

X
kodulehe, e-poe tegemine