Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Jõgeva mõis (0)

Fotograaf: A.Kukemilk
Klaasnegatiivilt digiteeritud Aleksander Kukemilk ülesvõte Jõgeva mõisast. Tundub, et fotograaf on seda klaasnegatiivi pidanud väheväärtuslikuks või lausa ebaõnnestunuks, sest on sellel harjutanud klaasnegatiivile kirjutamist. Või on seda teinud keegi teine, kes vajas selleks abijooni. All paremas nurgas olev "Jõgeva mõis" paistab olema kirjutatud abijoonteta.

Kõigi huviliste, mõisa- ja jõgevavõõraste inimeste jaoks tsiteerin (mulle täiesti asendamatut) mois.ee keskkonda:

"Mõis sai oma nime tänu asukohale Pedja jõe saarel. Mõisa peahoone on katusekorrusega keskmise suurusega kiviehitis. Poolkelpkatusega hoone on algsel kujul püstitatud arvatavasti 19. sajandi esimesel poolel, kuigi ta võib olla ka vanem. Tollal oli hoone fassaadil kolme akna laiune pealeehitis teise korruse näol. 19. sajandi teisel poolel lisati hoonele juurdeehitusi: vasakusse otsa ehitati veranda ning ette kahekorruseline osa, mis varjas fassaadi keskosa. Sellisena on hoone säilinud tänini. Alles on ka mitmeid kõrvalhooneid, sh veskihoone ning suured lauda- ja tallikompleksid.

Võõrandamisjärgselt alustas mõisas tegevust sordiaretusjaam. Sellest välja kasvanud Jõgeva Sordiaretuse Instituut kasutab suurt osa mõisahooneid praeguseni. Mõisa hoonete vahele ja lähedusse on 20. sajandil püstitatud arvukalt uusehitisi, millega mõisasüda on muutunud suureks maa-asulaks.

Jõgeva linn paikneb mõisast 2 kilomeetrit lõunas. Linn ei tekkinud mitte mõisa juurde, vaid Mustveele ja Jõhvi suunduva maantee ja raudtee ristumispaika, kuhu Tapa-Tartu raudtee ehitamisel 1876 tehti raudteejaam, millele kandus üle mõisa nimi. Linn hakkas tekkima jaama juurde."

Foto on pärit Rahvusarhiivist ja kannab arhiveerimistunnust EFA.591.3-9605.
Allikas ja avaldamisõigused: Rahvusarhiiv, jagada vaid omaniku loal
Asukoht: Tartumaa, Laiuse kihelkond, Jõgeva
Sildid: EFA, jõgeva, kukemilk-klaasnegatiiv, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine