Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Gustav Potman oma autoga (1)

Fotograaf: H.Öömann
Lisatud fotol olevatest meestest vasakpoolne on Gustav Potman, Koeru viinakaupmees. Sirvides vanu ajalehti tundub, et tegemist oli värvika kujuga. Näiteks kirjutab Sakala, et 1932. aastal rammis ta oma sõiduautoga Eduard Kuusmanni hobust, kes tuli murdunud jalaluuga hukata. Kaks aastat hiljem heideti ta koos mitme teisega vapsina välja Väinjärve vallavolikogust. Sellest talle ei piisanud ja juba 1936. aastal saadetakse ärimees kahe teise vapsiga, kellest üks on (apteeker) dr. Joosep Grossberger ja teine Koeru ühispanga juhataja A. Heeringson, Järvamaalt välja. Põhjuseks valitsusevastased sõnavõtud ja sihilik lugupidamatus maksva korra ning riigijuhtide vastu. Foto taha jäetud teksti järele küüditati Gustav Potmann 1941. aastal Siberisse, kust ta enam tagasi ei tulnud.

Rääkisin Antti Ilometsaga, kelle sõnul pidas Potmann oma ärisid Koeru keskel asunud tuletõrje hoones (?), seejärel Paide teel Rinnebergi majades, mis 1924. aastal maha põlesid ja ka hoones Jaani tee 10. Ma pakun, et just selle viimasena nimetatud hoone õuel on lisatud foto tehtud. Kujutage ette, et seisate selle maja taga, näoga kiriku poole. Paremalt paistab maja nurk ja esiplaanil on pikk kuur, mis on seal ka täna olemas. Auto on pargitud õuele, kuhu ta on pääsenud maja ja kuuri vahelt. Siin on nimetatud hoone ja kuur kenasti ka näha.

Gustav Potmani fotoga tuli mulle meelde veel üks varasem autoga ülesvõte ja mul tekkis lootus, et ka sellel on sama mees aastaid varem. Vaata seda fotot siin.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Koeru
Sildid: koeru, jaani tee, veoauto, potman, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Rein Veldi (17.04.2024)

Aeg on 1936 või hiljem, auto on Ford.

X
kodulehe, e-poe tegemine