Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3649

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Paemurd (3)

Fotograaf: M.Öömann
On teada, et Rakkes rajati 19. sajandi lõpukümnenditel lubjatehas. Vikipeedia kirjutab: "Suurt osa Rakke aleviku kujunemises etendas tööstur Karl Kaddak, kes alustas lubjapõletamisega juba 1891. aastal Kamarikul ja kes rajas 1910. aastal Rakke raudteejaama juurde Venemaa võimsaima maakividest ringahjudega lubajatehase."

Ülaloleval fotol ei ole tegemist siiski kivi ajamisega ahjudesse vaid selle murdmisega selle looduslikust leiukohast nagu seda kinnitab foto vasakus servas paistev kivimurd. Kus see toimub? Kas ka Rakke lähistel murti paasi, sest foto on teinud Koeru fotograaf Martin Öömann? Või siis on tegemist näiteks Mündi paemurruga? Rohkem variante mina pakkuda ei oska, abi on teretulnud.

Foto on pärit Kaarel Aluoja fotokogust.
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Rakke
Sildid: paas, lubjapõletus

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

vanadpildid (05.03.2019)

Kas see nn. Sihvri maja ei või olla Kamariku kõrts? Link: link Tekkis selline küsimus?

Mart Priks (04.03.2019)

Kamariku oli tegelikult kõrtsi nimi. Kõrts asus Vägeva...V-Maarja teel endise Jaola küla tee otsas. Alul ostis Kaddak Jaolas lubjaahju. Paekivi saadi kohe naabrusest. Üks vana lubjaahju vare seisab seal praegugi. Hiljem rajas Kaddak lubjaahju Rakke jaama juurde Korstnal minuteada praegugi kirjas 1911. Paekarjäär Jaolas laienes ja 1919 hakkasid ka külaelanikud paremaid maid otsima. Praegu haarab paekarjäär pea terve endise Jaola küla ala, kuid nime kannab see vana kõrtsi järgi Kamariku. Täna minuteada lubja tootmiseks sealt paasi enam ei kaevata.

Vello Kallandi (26.02.2013)

Siin on ilmselt foto Karl Kadaka poolt u 1891. a Rakkest 4 km kaugusel asuva Jaola küla servale Kamariku kõrtsi lähedale rajatud Kamariku paemurrust. Enne ringahjude ehitamist Rakkesse asusid nn maa-ahjud vahetult paemurru juures. Ahjude peale veeti algul paeplaadid hobustega, hiljem ehitati raudtee, mida mööda lükati rullikuid. Lubi veeti hobustega Rakke raudteejaama./Allikas: A. Kinnep Karl Kadak. Karjapoisist kuningaks. 2012

X
kodulehe, e-poe tegemine