Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Kiltsi laulupäev (1)

Fotograaf: A.Käbi
"1. Kiltsi laulupäeva korraldamise kavatsus tekkis k. a. alul kolme ümbruskonna koorijuhi (Kiltsi, Väike-Maarja ja Varangu) omavahelisel nõupidamisel, kus otsustati II Tartu maa laulupeo eelproovina ühiselt 2. suviste pühal korraldada Kiltsi lossi esisel väikene laulupäev, mille sissetulekuist oleks kaetud laulukooride sõidukulud Tartu.

Kavatsuse täideviimisel üleskerkivate raskuste võitmiseks hakatakse ettevõttele kindlat korraldajat otsima. Kokkulepet  sobitatakse kõige esmalt kooli hoolekoguga ja selle ära ütlemisel vastasutatud Kiltsi Haridusseltsi ja hoolekoguga ühiselt. Kuid kuna hoolekogu varem juba lossi saali suviste pühil ÜENÜKO-le kasutada lubanud ja praegu erilisi sissetulekuid tungivalt pole vaja, siis ütleb hoolekogu end kategooriliselt igasugusest korraldaja osast ära.

Viimaks mitmesuguste koosolekute tulemusena jõutakse kokkuleppele ning sõlmitakse omavaheline protokoll Kiltsi Haridus seltsi ja ÜENÜ Kiltsi osak. juhatuste vahel, kes ühiselt laulupäeva ettevalmistustöödele asuvad.

1. Kiltsi laulupäev otsustatakse korraldada 1. suviste pühal ning selleks kutsuda 3 laulu- (Kiltsi, V.-Maarja ühisgümn. ja Varangu segakoorid) ja 3 pasunakoori (Tapa-Udriku, Nõmme ja Väike-Maarja) esinema. Kooridelt saavutetakse ka nõusolek.

Kuid vahepeal oli II Tartumaa laulupäeva eelproov V.-Maarja määratud ja sellest kooridele teatatud. Et ära hoida asjatuid sekeldusi, seks jõutakse Tartus eelproovi korraldajatega kokkuleppele nii, et otsustatakse kõikide ümbruskonna laulukooride II Tartumaa laulupeo eelproov korraldada 1. Kiltsi laulu päeva hommikul Kiltsis. Seega tulevad veel umbes 4—5 koori senistele lisaks, kes muidugi kaa laulupeole jäävad, mis seda suure joonelisemaks muudab.

1. Kiltsi laulupäeva tegelikkudeks läbi viijateks oon valitud järgmised toimkonnad:
- ehitus-,
- liikumise- ja korra-,
- lillede, märkide ja kavade-.
- kassa toimkonnad ja
- arstiabi punkti juhataja.

Kogu toimkondade tegevust kontrollib peatoimkond, kelle käes laulupäeva tegelik juhatus, kes välja töötas 1. Kiltsi laulupäeva korralduskava, mis üldjoontes järgmine:

Kell 3 1. suviste püha päeval algab kooride, seltskondliste organisatsioonide ja rahva rongikäik Kiltsi ühisuse poe esiselt Kiltsi lossi esisele, kus kell 4 algab laulupäev järgmise kava järgi:

1. Avamine.
2. Tervitused.
3. Kõne kohtu- ja siseminister Ado Anderkopilt.
4. Ühislaulukooride ettekanded.
5. Ühispasunakooride ettekanded.
6. Üksikkooride ettekanded.

Laulukooride üldjuhiks on Tallinna Seminari muusikaõpetaja hra Joh. Helila ning pasunakooride — hra Joh. Raadu Tapalt.

Peaale laulupäeva on õhtul lossis pidu, kus esinevad kunstnikud Römmer ja Palm ning operetis ,"miss Virumaa" prl. Aaren.

ÜENÜ Kiltsi osakond annab sel puhul välja oma ajakirja "Meie Mõtteid" 1. Kiltsi laulupäeva albumina trükitud kujul."

Allikas: Kiltsi laulupäeva album
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Virumaa, Väike-Maarja kihelkond, Kiltsi
Sildid: kiltsi, laulupäev, rongkäik, 1930, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Janek Likemets (23.12.2019)

See pilt on tehtud Kiltsi ja Vao mõisa vahelisel teel, kohas, kus asub kultusekivi. Rongkäigulised tulevad vasakult Kiltsi alevikust. Nende taga põllul seisab põline pärn, mis tähistab 19. sajandi algul mõisa külge liidetud Järvepere küla asukohta. Puu on tänapäevalgi olemas. See tee oli minu koolitee 1980tel ja seda vana fotod nähes tundsin väga äratuntava kohana.

X
kodulehe, e-poe tegemine