Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Julius Stephani riidevärvimise vabrik ca 1908 (0)

Fotograaf: Karl-Aleksander Tepp
Vahelduseks midagi tõeliselt haruldast kuid mitte seninägematut!

Tegemist on Julius Stephani riidevärvimise vabrikuga, mis asus Paides Parkali tänaval, umbes seal kus see ristub Posti tänavaga. Ettevõte alustas tööd 1892. aastal kuid see foto siin on võetud üles ca 1908. Raamatus "Paide vanadel fotodel" on Julius Stephani riidevärvimise vabriku fotod eri nurga alt lehekülgedel 200, 201 ja 206. Foto leheküljel 200 kuulub kahtlemata samasse seeriasse lisatuga, fotograaf on muutnud pisut võttenurka. Ja tänu raamatule tean, et fotol peaksid olema omanik hr. Stephen ise koos oma töölistega ning fotograafiks on Karl-Aleksander Tepp, kelle fotodest pakub ka vanadpildid.net väikese valiku. Nagu Rene Viljat kirjutab, oli peremees "tõsine raskejõustiku harrastaja, kes maadles 1901. aastal Paides isegi Georg Lurichiga".

Minu valduses oleval fotol on lisaks hästi säilinud tagakülg, mida näed klikkides foto vasakus ülanurgas olevale ikoonile. Tegemist on minu arusaamist mööda 1908. aastal Paidest Kiievisse (!?) lähetatud eestikeelse kirjaga, mis kõlab umbes nii:

"Armas Assike, Paides 5 Sept 1908
Ära pahane ole aga milgil tingimusel ei saa enne laata tulema. Hedvig läheb meilt ära ja veel muud, küllap suusõnal räägin kõik. Katsu Assutsehka veel paar päeva läbi ajada, ma saadan iga päev Sulle kaarta igavuse kustutamiseks. 11 okp (ilmselt viide kuupäevale!?) sõidan välja kass põlegu või siga jões, siis ka enam appi ei lähe.
Tervitan Sind Su Nehhatur (??? ei loe välja)"

5-ndal kuupäeval Paidest välja saadetud kiri on jõudnud adressaadini 8-ndal ehk siis vaid kolm päeva hiljem!

Tundub, et tegemist võib olla ühega fotol olevatest noormeestest. Ja kui Paide pildiraamatus olev info on tõene ja fotol on omanik töölistega, võib Hedwig olla üks fotol olevatest naistest.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Paide kihelkond, Paide
Sildid: paide, parkali tn, 1908, postist, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine