Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Arukülas tulekahi 03.IX.1939 (4)

Fotograaf: teadmata
Huvitav foto. Uurisime seda kodus nii ja naapidi aga ei saanud aru, millega on tegu ja kus foto on üles võetud.

Fotole on kirjutatud "tulekahi" Arukülas. Arvan, et tegemist ei ole täiemahulise tulekahjuga, sest põlev "hoone" ei anna hoone mõõtu välja. Mulle tundub, et tegemist on mingi selleks otstarbeks püstitatud koopiaga. Et tegemist võib olla näitemänguga, viitab ka samast seeriast pärinev teine foto, kus inimesed on kogunenud Aruküla tiikide äärde midagi vaatama.

Raskusi on ka "tulekahju" koha määramisega. Orientiire oleks otsekui neli: 1) taamal vasakul paistvad valged, massiivsed väravapostid; 2) tiik, mille kaldal on foto tehtud; 3) sissekukkunud katuse ja kivimüüridega hoone foto paremas servas tiigi kaldal; 4) teisel sama seeria fotol tuvastatud asukoht.

Kaardilt vaadates näen Arukülas kaht tiiki, mis olid omavahel üksteisega ühendatud!? Kas tulekahju on "esimese" tiigi Mullamäe poolsel kaldal? Või hoopis tagumise tiigi kaldal? Kus paiknevad kivist väravad? Kas need on üldse väravad? Mis laguneva hoonega on tegu?

***

Vahepal on selgunud, et tegemist on ilmselt "tulekaitse-nädala raames" korraldatud näidistulekahjuga. Sellele viitab üks 6. septembri Järva Teataja artikkel samast aastast, mille panin üles Nahkanuia ajaveebi.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Aruküla
Sildid: aruküla, tulekahju, 1939, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Marko (01.11.2015)

Kliki teksti sees lingile "teine foto" ja siis näedki seda vaadet mis jääb hetkel fotograafi selja taha.

Endel (01.11.2015)

Pealtvaatajaid pole ollagi, maketi valmistamine suur töö, fotograafi selja taga peaks olema rahvamass....

Marko (07.11.2014)

Rääkisin Antti Ilometsaga ja sain pisut targemaks. Ilmselt on siiski tegemist "esimese" Aruküla tiigiga. Taamal paistvad väravad, kuigi Antti neid ei mäleta, võisid seal tõepoolest olemas olla kuna kabeli juurde viis põlispuude allee. Mullamäge ei paista kuna põleva maketi taga olevad puud varjavad selle. Paremal olev hoone on viinavabrik, mis põles maha millalgi 30-ndatel. Tolleaegne tee ei viinud tiigi kohalt otse Vao suunas nagu täna vaid viltu paremale Kalitsa peale.

Marko (30.10.2014)

Ise küsin, ise vastan. Kas tegemist ei või olla siiski sellesama teeäärse tiigiga, mis teiselgi fotol, kusjuures foto on tehtud kaevumaja poolt. Ja need väravad taamal viisid kunagi kabeli juurde? Ehk siis väravate eest läheb läbi praegune Paide tee suunaga Paide peale, kaardist jääb välja Mullamägi?? Selline seletus muudaks arusaadavaks ka selle, mida on inimesed kogunenud vaatama.

X
kodulehe, e-poe tegemine