Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Ärvita mõis (0)

Fotograaf: A.Kukemilk
Huvitav jäädvustus Ervita mõisast. Tegemist on Aleksander Kukemilk tööga, mis on skanneeritud klaasnegatiivilt ning mis peaks jääma ajaliselt 30-ndate algusesse.

Jäin mõtlema sellele suurele puule, mis kasvab sisuliselt hoone läänepoolses otsas. Vaatasin ka teisi käepärast olnud fotosid ja ei leidnud sellist, kus sellise taime olemasolu üheselt tuvastada saaks. Näiteks sellel pildil, mis on dateeritud sajandi esimese kümnendi vahetusse, pole puud maja otsas näha. Kas on võimalik, et seal midagi on ning see midagi kasvab 20 aastaga sellise võimsa võraga jurakaks?

Segadust tekitab ka tee, mis kulgeb kohe foto alumisest servast "puu alla". Selsamal 1910. aasta pildil seda teed ei paista kuigi võib kaadrist välja jääda. Samas 1909. aastal kuberneri külastuse ajal tehtud fotot vaadates võiks sellise tee olemasolu jällegi oletada. Kas tõesti olid need pargiteed, ilmselt korralikult liivatatud, 30-ndateks nii kadunud, et mõisa ees tuli lausa heina teha ja loomi karjatada?

Ega ma ei teagi kuhu ma oma arutlusega jõuda tahan. Ehk lihtsalt selgust ja arusaamist. Kuigi korraks käis peast läbi ka mõte, et tegemist on kas fotomontaazi või ajaliselt valesti dateeritud klaasnegatiiviga. Samas jalgratta järgi selle pildiga väga kaugesse minevikku ikka ei rända. 

Foto on pärit Rahvusarhiivist ja kannab arhiveerimistunnust EFA.591.4-6650.
Allikas ja avaldamisõigused: Rahvusarhiiv, jagada vaid omaniku loal
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Ervita
Sildid: EFA, ervita, kukemilk-klaasnegatiiv, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine