Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3639

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Araksaare sild! (1)

Fotograaf: teadmata
Hiljuti kirjutasin Nahkanuia ajaveebis paar sõna Araksaare sillast ja tõin ära ka järgmise tsitaadi:

"Kirikumäelt Araksaarele minnes tuleb ületada Paala (Põltsamaa) jõgi. Kui Ervita mõisnik Lutsumetsa puulõikajad tööle oli pannud, lasknud ta jõele Kirikumäe juures pukksilla ehitada, et metsamaterjal otse Vägeva raudteejaama vedada. Et sild polnud kuigi kapitaalne, siis ei pidanud see kaua vastu, liiatigi raskete koormate all. Paala jõest vasakul, suurte põliste metsade keskel oli kuus talu: Araksaare, Käpa, Kitse, Räägumetsa, Kaerassaare ja Nava. Samal pool jõge olid ka endise Väinjärve valla 83 talu heinamaad. Jõge tuli suvisel ajal ületada parvega, mis aga oli küllaltki raske ja tülikas. Talude ühisel nõul ja jõul ehitati arvatavasti 1914. a Kirikumäe juurde sild. Ehituse lähedal metsa all oli kivikalme, kust veetud palju kive silla kandekasti, mis on tänaseni säilinud. Kalmest on järele jäänud ainult tema kahe kasti taoline põhiplaan, mida märgivad maassevajunud suuremad kivid. Üle jõe jõe lähedal oli väike Araksaare talu, mis olnud endisel ajal Ervita mõisa kalamehe kohaks. Selle koha peremees maksis talu pealt mõisale kalarenti. Tänapäeval tähistab endist sillakohta jahimeeste poolt ehitatud purre, kalmelt veetud kivid on praegugi näha."

Väidetavalt on ülaltoodud fotol just seesama Araksaare sild! Vähemalt nii mäletas seda fotot Kaerassaare perepoeg Paul Lättemäe. Kontrollida ma seda ei saa enne kui leidub veel keegi, kellel on selle sillaga mingi isiklik kogemus. Hetkel tahan ma aga seda pildiallkirja uskuda ja seda mitmel põhjusel: 1) on tegemist väga haruldase ülesvõttega, 2) klapib silla asukohaga jõekäär ning 3) klapivad ka kivist silla kandekastid. Selliseid pole sealkandis just palju.

Kui fotol on tõepoolest Araksaare sild, pole seda sild sellel fotol mitte.

Paul Lättemäe fotoalbum.
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Metsanurga
Sildid: metsanurga, araksaare, sild, põltsamaa jõgi

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Margo Lindermann (03.07.2016)

Vanaisa arvates on ka tegu Araksaare sillaga. Tema mäletab seda ajast, kui ta seal kalal käis, ilma käsipuudeta, siis aastatest ca 1945-1948

X
kodulehe, e-poe tegemine