Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3621

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Araksaare Aleksandri matus (0)

Fotograaf: teadmata
Mõne (metsa)talu rahvast pole minuni jõudnud muud mälestust kui viimase elaniku matusepilt. Araksaare talu oli üks Metsanurga küla taludest, esimene mille õuele jõudis Kirikumäe kohal Araksaare silla ületanu.

Olen kuulunud Araksaare Aleksandrist aga pilte pole. Pole ühtki fotot ega midagi, mis annaks aimu tema elamisest. Korra, sellest on aastaid tagasi, põikasin ka ise Araksaarele aga leidsin sealt eest väikse lagendiku, mille keskel troonis võsa. Pakun, et see võis kasvada kunagise hoonestuse kohal.

Araksaare Aleksander uppus 5. detsembril 1936. Tegemist on tema matusega. 1936. aastat Järva Teataja (nr.144, 9. detsember 1936, lk 8) kajastab sündmust järgmiselt:

"Nõrk jää nõudis taluperemehe elu

Teisipäeval leiti Väinjärve vallas Saksajõest Araksaare taluperemehe Aleksander Anissimovi laip. Mees oli kadunud juba laupäeva õhtupoolikust alates. Mõningad andmed lubavad oletada, et Anissimov, kes tuntud ka kalastajana, oli läinud laupäeva õhtupoolikul jõe äärde vaatama, kas jõgi juba kannab. Tahtes nähtavasti raiuda jäässe kalastamiseks auku, oli ta võtnud kaasa ka kirve.Kalda ääres oli jõgi tugevasti külmunud, kuid keskosal oli jää veel nõrk ega kannud meest. Anissimovi hakkasid pühapäeva hommikul otsima ta talus elutsevad Tikerberid. Kuna meest ümbruskonna taludest ei leitud, mindi jõe äärde, kus jäält leiti Anissimovi kindad. Kahepäevase traalimise järel õnnestuski laipa teisipäeval kella 11 ajal leida. Koht, kus Anissimov uppus, asetseb 2 km. tema talust eemal üksildasel kohal Eero talu maal. Anissimov oli 55 a. vana, vallaline.

Kohapeal on levinenud ka jutt, et ühele traalijale olevat Anissimov ilmunud unes ööl vastu teisipäeva, ära märkides üksikasjalikult kohta, kus teda võib leida. Kui teisipäeval asuti samast kohast traalima, leitigi tõepoolest laip. Seesugune omapärane juhtum tekitab kohapeal praegu elavat arutlust."

Matusele on kogunenud mõned tuttavad inimesed. Vasakult 5. on Kaerassaare peremees Aleksander Lättemäe, tema taga Räägu perepoeg August Lindermann ja ees Navalt Armin Leppik. Siis tuleb Ervitalt Nugise Paul (kellel näikse olevat olnud väga tihe suhtlemine just metsatalude inimestega Vardjalt, Navalt). Pauli vasakul käel peaks olema Arimini abikaasa Luise. Kuskil võiksid olla kindlasti ka Tikerberid. Teiste osas jään ootama kommentaare.
Allikas ja avaldamisõigused: Erakogu, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Koeru
Sildid: araksaare, talv, 1936, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine