Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Adolf Kleinod segakauplus Tassil (0)

Fotograaf: teadmata
Lisatud foto jõudis minu kätte kahtlusega, et tegemist on Koeru kihelkonna kauplusega. Kaasasin tuvastamisprotsessi Einari, kes on mind paljude vanade fotode tausta väljaselgitamisel aidanud, ning koos asusime probleemi lahendama. Minu hooleks jäid vanad ajalehed ja Einar vaatas põhjalikumalt arhiivide materjale. Jõudsime üllatava tulemuseni!

Tegemist on Adolf Kleinod’ile kuulunud Tasi segakauplusega Kihme külas, ilmselt on fotol ka omanik ja tema pereliikmed.

Adolf Kleinod sündis 1873.a. Müüsleris Jaan ja Kai Kleinodi peres. Üldse võib öelda, et Kleinodid on valdavas enamuses Müüslerist pärit, mida toetab ka Onomastika andmebaas, kus nimekuju “Kleinod” esineb vaid Peetri kihelkonnas Müüsleris. Peatumata Adolfi eluloo detailidel, saime teada, tegemist oli aktiivse ühikonnategelase ja ärimehega. Näiteks valitakse ta 1912. aastal Järva-Madise Ühispiimatalituse kassapidajaks ning teda nimetatakse Kihme piimaühingu asutamismõtte algatajaks. Samuti kuulus ta 1931. aastal Maavolikogu ärimaksu komiteesse.

Digaris leidus küllaltki arvukalt viiteid Adolf Kleinodi kauplusele, mille asukohaks on märgitud Tasi või Tassi. Seal vahendas ta Viljandi linatööstuse kokkuostuteenust ja võttis vastu Järva Teataja tellimusi. Kui 1931. aastal soovib Paide Ühispank trükimeedias kohalikele äriparnteritele head uut aastat, nimetatakse teiste seas ka ka A. Kleinod kauplus “TASSIL”.

Rahvusarhiivist leidsime 1928. aasta dokumendi, mis kujutab endast “Teadaannet Kaubandus-Tööstuskojale ainuisiklise äripidaja firma registreerimiseks.” Selgub, et nimetatud äri omanik on Adolf Kleinod, see asub Kuksema vallas ning kujutab endast segakauplust asutamisaastaga 1901, kui Adolf oli 28. aastane.

Adolfi surmakuulutus ilmub väljaande Eesti Sõna 1943. aasta 17. septembri numbris järgmisel kujul: “Vaikselt kannatades lahkus igavesele unele minu unustamata armas ja hea mees ning tõsine sõber Adolf Kleinod 4.4.1873 - 13.9.1943. Muldasängitamine Järva-Madise kirikus.”

Jäi üle paika panna kaupluse täpne asukoht, milles oli suur abi Einari leitud fotoviitel Paide RTK kauplusele Kihme külas 1984 aastal. Leiad selle foto siit. Kuigi kahe foto vahele jääb ca 80 aastat, on hoone vaatamata ümberehitustele selgelt äratuntav ning nagu selgus, ka alles.

Tasi ehk Kihme kauplus paikneb elumajana Paide-Rakvere tee ja Järva-Madise tee ristil. Vaadates hoone asukohta Google Maps kaardirakenduses, on näha suurest teest pisut eemal, põhi-lõuna asendis hoonetekompleks. Kahest üksteisega peaaegu samal joonel asuvast hoonest põhjapoolne peaks olema endine kõrts ja lõunapoolne fotol olev kauplus. Kusjuures tuleb veel arvestada, et hoovis lõppev tupiktee ei ole midagi muud kui endine maantee, mis kulgeb selles asukohas nii 1935. kui 1948. aasta kaartidel, kuni trassi ümbertõstmiseni. Foto ongi tehtud endiselt maanteelt ehk siis edelast-kirdesse. Fotograafi asukohta näed ka klikkides foto paremas ülanurgas olevale asukohaikoonile.

Foto on saadetud postkaardina 1907 (!?) aastal E.Ramma'le Tallinna. Saatja nimi on küll halvasti loetav kuid ma näen seal initsiaali A ning sellele järgnevat perenime, mis võib küll olla "Kleinod". Seega võib tegemist olla Adolf Kleinodi omakäeliselt kirjutatud ja saadetud kirjaga.

Usun, et tegemist on suhteliselt haruldase jäädvustusega. Kuigi avalikest andmebaasidest täna ühtki ennesõjaaegset jäädvustust hoonele ei leia, pole välistatud, et mõnes kogus on see tuvastatud või tuvastamata kujul olemas. Isiklikult on mul hea meel avastuse üle ning minu sügav kummardus Einarile, kelle abita poleks nii kaugele ilmselt jõudnud!

Täiendage nüüd fotot omalt poolt.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Järva-Jaani kihelkond, Kihme
Sildid: kihme, kleinod, segakauplus, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine