Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Maja Rüütli tänava alguses (0)

Fotograaf: Joh.Ehrenwert
Esiplaanil on hoone aadressiga Rüütli tänav 2. Ühendus Weissenstein kodulehelt võib selle hoone kohta leida mõndagi huvitavat. Näiteks, et tegemist on Bürgemusse viimase majaga.

"Paide esimene selts, nn Bürgermusse asutati 18. sajandil, esimeseks asukohaks oli praegune Tallinna 9. Bürgermusse elas 19. sajandil üle halvemaid ja paremaid aegu. Liikmeks olid nii kaupmehed kui tsunftimeistrid, vahepealsel perioodil ka sellid, kuid klubi ballidel joomingute ja kaklemiste tõttu ei lubatud sellidel hiljem klubi liikmeks astuda. Seltsi tegevus seisis ainult kooskäimises, mängudes ja napsutamises, kaks korda aastas peeti suurejoonelisi ballisid, millest osavõtt olnud väga elav. 19. saj keskpaigal oli vaatamata mh Dr Hesse pingutustele selts lagunemas, seltsimaja (siis Vee tänaval) oli muutunud avalikuks kõrtsiks, kuhu igaüks võis vabalt jooma minna, liikmete arv vähenes 9-ni.

Kuid 1862 kolis klubi mölder Tesloni uue kivimaja teisele korrale Tallinna tän. nr. 10 (praegune politsei jsk.) ning klubi tegevus elustus taas.

1867. aastal ostetigi Rüütli tän. nr. 2 Dr. Fritsch'i leselt maja 3600 rubla eest. 1888 oli maja õnnistamine ja tollest päevast kuni 1939. aastani asus “Bürgermusse” neis ruumides. 1860-tel ja 70-tel aastatel oli “Bürgermusse” õitseaeg. Sel ajajärgul astus seltsi liikmeteks mõisnikke ja Paide elama asunud haritlasi. 1861. a. oli liikmeid 60, 1869. a. aga juba 100. Nii, et kuigi alguses võis Bürgermussel olla mingi väline sarnasus seniste gildidega, arenes see siiski hiljem just jõukamaid sakslasi ühendavaks, seltsielu pakkuvaks klubiks."
Allikas ja avaldamisõigused: Ahto Tanner, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Paide kihelkond, Paide
Sildid: paide, rüütli tn, kool, 1911, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine