Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Harjumaa (Tühista valik)
Pilte: 194

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Kaunissaare mõis (1)

Fotograaf: teadmata
Kui lähtuda Valdo Prausti kommentaarist Facebook vahendusel, on tegemist äärmiselt haruldase ülesvõttega. Ta kirjutas: "Kust see pilt välja tuli? ... Olen Kaunissaare ajalugu pikalt uurinud - keskajal oli seal Tallinna piiskopi varaseim maamõis, olemas juba 1322. aastal. Ja Revala-Virumaa suur talimaantee hakkas käima varakeskajal sedakaudu... See peaks olema ainus teadaolev foto enne mõisahoone ümberehitamist. Hoone põles maani maha 1944."

Lisaks võib portaalist mois.ee Kaunissaare kohta lugeda järgmist: 

"Kaunissaare mõis (saksa k Kaunisaar) on Põhja-Eesti üks vanimaid. ... Katusekorrusega puidust peahoone püstitati mõisa 19. sajandi keskpaigas. Hoone paiknes jõeäärse väheldase künka otsas, arvatava keskaegse piiskopilinnuse asupaigas. Püstitati ka rida kõrvalhooneid. Samas jäi mõis ka arvestatava tähtsusega veskimõisaks - 19. sajandi lõpul ning 20. sajandi algul püstitati sinna uus kahekorruseline kivist veskihoone, kus tegutsesid nii puupapivabrik kui ka villaveski. Hiljem asus samas hoones elektrijaam, mis töötas kuni 1960te aastateni.

Mõisa ühekorruseline puidust peahoone hävis tulekahjus 1945. aastal. Mitmed kõrvalhooned (nt sepikoda) jäid veehoidla ehitusele 1980ndate aastate algul ette ja lammutati. Säilinud on siiski hulganisti kõrvalhooneid, enamik neist on eravalduses. 19. sajandi lõpul puupapivabrikuks püstitatud kahekorruseline veskihoone on lammutatud algsest lühemaks ning säilinud ümber ehitatud kujul. Mõisasüdame veepiiri on ümber kujundanud 1980te aastate algul rajatud Kaunissaare veehoidla, mille alla jäi ka mitmeid kõrvalhooneid."

Foto tagaküljele jäetud teksti tõstsin foto esiküljele. Kui mõistad, mis sinna on kirjutatud, anna märku.
Allikas ja avaldamisõigused: Erakogu, jagada viitega allikale
Asukoht: Harjumaa, Harju-Jaani kihelkond, Kaunissaare
Sildid: kaunissaare, 1921, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Jüri Hiiumaalt (11.06.2018)

"Na võšuju pamjat ot...."

X
kodulehe, e-poe tegemine