Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Järvamaa (Tühista valik)
Pilte: 2287

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Kaitseliidu Järva maleva maja (0)

Fotograaf: Joh.Ehrenwert
Pildil oleva ehitise tunneb iga paidelane kohe ära. Tegemist on hoonega Pärnu tänav 53, kus täna paikneb Järvamaa Haigla A korpus ja erakorralise meditsiiini osakond. Lisaks sellele, et mind on seal korduvalt kipsi pandud ja õmmeldud, olen ma ka hilisemas juurdeehituses sündinud. Küllap on suuremal osal Paide inimestel selle hoonega omad mälestused.

Tegelikult ehitati see hoone koolimajaks (valmis1907) ning sihtotstarbeliselt tegutses see 30-ndate keskpaigani. Seejärel, aastal 1937, müüdi hoone Järva kaitseliidule peastaabiks:

"Paide rahwamaja kõrtval asetsew gooti stiili meenutaw Saksa koolimaja, mis on suurimaid ja silmapaistwamaid ehitusi Paides, püstitati 1907. a Rüütelkonna toetusel. Paide Saksa kool omas omal ajal arwuka õpilaspere, töötades weel mõned aastad tagasi ka gümnaasiumi klassidega. Aasta-aastalt on aga wähenenud õpilaste arv, mistõttu tuli sulgeda gümnaasiumi-osa ja praegu leidub õpilasi waewalt algkooli - klassidele. Seetõttu seisis awar kahekordne telliskivist koolimaja suurelt osalt kasutamata ja selle korrashoid muutus üle jõu käiwaks kooli ülalpidajaile, mispärast ka koolimaja müümine kerkis päewakorrale, kuigi see tehing tundus Paide Saksa seltskonnale, wähemalt selle ühele osale, õige walusana. Koolimaja oli muide ka weel Paide Saksa seltskonnale pühakojaks, kuna siin ühtlasi on peawarju leidnud Paide Saksa Püha-Risti kogudus, kes eraldus samanimelisest Eesti kogudusest ja wiimasega ei saawutanud kokkulepet kiriku ühiseks kasutamiseks.

Oma maja saamisega on kaitseliidul Paides nüüd töötingimused muutumas lahedaiks. Peale malewa staabi on wõimalik uues majas endale ruume saada ka kohapealseil kaitseliidu üksustel, samuti naiskodukaitsel ja kaitseliidu noortel. Muide on ostetud majas kaks saali ja umbes paarkümmend muud ruumi. Enne majja asumist teostatakse põhjalik remont ja ümberehitusi, ühes keskkütte ja weetorustuse majja wiimisega, nii et Järwa malew saab endale kõigiti ajakohased ruumid."

Allikas: Päewaleht, nr. 286, 21 oktoober 1937
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Paide kihelkond, Paide
Sildid: paide, kaitseliit, järva malev, kool, saksa kool, haigla, pärnu tn, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine