Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Võrumaa (Tühista valik)
Pilte: 39

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Urvaste vaated (4)

Fotograaf: G.Sander
Siin on üks huvitav postkaart, mille osas ei oska arvata kas tegemist on Eesti või mõne välismaa kollaziga. Segadusse ajab eelkõige esiküljel keskel oleva vaate nurgas näha olev pressitud tekst "Satrap" või midagi taolist, millele ei oska hetkel tähendust anda. Kõige tõenäolisemalt võib tegemist olla fotograafi nimega. Loodetavasti siiski Eesti.

Kaart on postist läbi käinud ja saadetud 1913 aastal Soome Reinhold Sollmannile vend Juliuse (!?) poolt. Püüan edasi anda kirja sisu nii täpselt kui oskan. Kahtlased kohad tähistasin sulgudega, mille hüüu- ja küsimärk.

"Armas wend Reinhold! Ma tegin Rasete (!?) siibri 7 tükki walmis. Mul on 6 paari saabaid teta Wasila rahvale. Üle tulewa nädala saabad tegema pean. Täna tõime telis kiwi 7 vooru (!?) mõisast kirikusse. Ilm wäga halb ja tuisane wihmane. Mäe maa on paljas. Kartetakse et sõda tuleb. Austria ja Wene maa vahel. On lepingu teinu. 21 Fibruaril pühitsetakse kroon püha 300 aasta juubelium. Kõik lipu au ülesse pandu. Haukal politsei laskis raketid üles ilutulega. Palju rahva oli kraawi kiriku man umbes 10 soltati 12 mõõgaga ... (!?) üles üratniku sammuwa kirikult Haukale. Õdangu söögi pidu saalis. Palju inemise Urwaste kirikun. Mõne inemise vedawa vainu (!?) ...ilt (!?) kodu (!?). J.Sollmann"

Tekstis on mainitud Vasilat, Haukat ja Urvastet. Hauka ja Urvaste asuvad Põlvamaal. Punktide vahekaugus 20+ kilomeetrit. Vasila mõis (saksa keeles Wasila) oli Holstre mõisa kõrvalmõis Paistu kihelkonnas Viljandimaal. Internetist leidsin ka viite Vasila talule Vaardi külas, mis jääb umbes 30 km kaugusele Urvastest. Holstre jääb vast liiga kaugele.

Palusin postiajaloo ajaveebi pidaval Ahtol vaadata üle saatmistempel ja sain vastuseks, et "tundub "Anzen Lifl." ehk Antsla Liivimaal".

Kommentaarid ja täpsustused teretulnud.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Võrumaa, Urvaste kihelkond
Sildid: antsla, urvaste, 1913, postist, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Rein Tell (23.10.2019)

Hauka ja Urvaste on ajalooliselt ja aina olnud Võrumaa. Visela on Urvaste naaberküla.

Eike Riis (23.07.2018)

Kirjast: Telliskivid toodi kirikusse Tsooru (Zooru) mõisast. Pille kommentaaarile täienduseks: Pastorat Anzen ongi Urvaste kirikumõis - see üks ja ainus Urvaste kihelkonnas.

Pille (05.09.2017)

Antsla raudteejaam sai nime kahelt lähedal asuvalt rüütlimõisalt Vana-Antsla mõis (Alt-Anzen-Schloß ja Neu-Anzen) ja ühelt Antsla kirikumõisalt (Pastorat Anzen). Koht aga, kus raudteejaam asus, kandis siinse renditalu järgi nime Hauka. Linn kasvaski raudteejaama juures asunud kauplemiskoha ümber. Hauka alevikust sai 1920 Antsla alev ning 1. mail 1938 linn. Hauka laata peetakse tänini. Urvaste kirik asub Võrumaal. Vasila oli talu Rimmi külas . Antsla tolle aja piltide autoriks enamasti G. Sander.

Marko (23.07.2017)

Vahur kirjutas: "Ongi Urvaste ümbruse vaadetega. Piltniku nimi Sander."

X
kodulehe, e-poe tegemine