Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Virumaa (Tühista valik)
Pilte: 228

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Kadrina tärklisevabrik talvel (0)

Fotograaf: A.Thal
Ilus talvine vaade Kadrinas tegutsenud "Viru" tärklise- ja siirupivabriku hoonetele.

MTÜ Neeruti Selts on avaldanud pika ja põhjaliku ülevaate "Kadrina tärklise- ja siirupivabriku ajaloost" ning riputanud selle internetti üles. Link pdf failile ja tsitaadid tehtud tööst.

"Algajad ärimehed Johan Rumberg, Jüri Tiivas ja Jüri Ertsen otsustasid 1910. aasta algul ehitada Rakverre oma tärklisevabriku. Kampa võeti veel 5-6 rahakamat tuttavat ja ehitati vabrik valmis. Moodustati usaldusühing Rakvere Tärklisevabrikute Ühing Rumberg, Tiivas, Ertsen & Co, mille asutamise leping sõlmiti 9. oktoobril 1910 Peterburis. Vabriku sisseseade oli algeline, töö toimus peamiselt käsitsi. Esimesel hooajal ... sai [ühing] 1276 rubla kahju. Vabrikut täiendati ja järgmine hooaeg tõi juba 3212 rubla puhaskasu. ... Hakati plaanima teise vabriku ehitamist. 1917. aasta kevadel osteti Soomest 18 061 rubla eest uuele vabrikule seadmed. Asukohaks valiti Kadrina. ... Töötati välja ettevõtte põhikiri ja tööstus sai nimeks Eestimaa Põllusaaduste Ümbertöötamise osaühing “Viru”. Põhikiri registreeriti 8. augustil 1919 Eesti Ajutise Valitsuse poolt Tallinnas. Kadrina tärklisevabrik alustas tööd 1919. a sügisel. ... Kui viimased kümmekond töötajat [1994] koondati, algas rüüstamine. Tehnika oli juba varem rahaks tehtud. Vabriku tagant kadusid kaarhallid. Vabrikust lõigati välja kõik, mis kõlbas vanarauaks müüa, lõhuti ja lagastati. Tänaseks on veel korsten püsti ja müürid selle kaose ümber terved."

Kaart on postitatud 1929. aastal, mis aitab foto tegemise aja paika panna. Nimelt alustas fotograaf Aleksander Thal oma tegevust 1927. aastal, mis paigutab ülesvõtte vahemikku 1927-29.
Allikas ja avaldamisõigused: Vanavara Ladu, jagada viitega allikale
Asukoht: Virumaa, Kadrina kihelkond, Kadrina
Sildid: kadrina, tärklisevabrik, talv, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine