Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Järvamaa (Tühista valik)
Pilte: 2287

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Kali järv Jänedal (1)

Fotograaf: teadmata
Kui juttu tuleb Aegviidu-Jäneda järvedest, meenub mulle nendega seoses Järvamaa nime saamise lugu ning Valdo Prausti poolt sellele loole väljapakutud alternatiiv, mida ka mina ise isiklikult kipun pooldama. Tema seisukoht on järgmine ...

"Talvine tee Järvamaale (kust pääses edasi Läänemaale) eelnimetet ringi ei teinud – see läks Kärde mäe alt otse ja sirgjooneliselt üle Endla järve ning jõudis (üle Nava, Haava ja Nahkanuia kui põliste talikõrtsikohtade) välja samuti Rõhu teeristi. Ma oletan, et selle talitee kulgemine üle Endla järvejää on andnud Järvamaale kunagi muinasajal oma nime. St Järvamaa on minu oletuste kohaselt olnud algselt (Ugandi poolt vaadatuna) järvetagune maa."

... ja sellest võib pikemalt lugeda ja leida viiteid siit.

Pildil oleva Kalijärve kohta võib veebist leida rohkesti viiteid. Mis mulle isiklikult väga foto juures meeldis, on järve hooldatud ja paljad kaldad, mis meenutavad mulle Põltsamaa jõe sajanditagust väljanägemist. Sellised vaated on hakanud taas tekkima aga kindlasti on neid vähem kui omal ajal ning kantud pole nad enam vajadusest loodusliku tooraine järele vaid rahalistest võimalustest ning soovist korrastada oma kodu lähiümbrus.
Asukoht: Järvamaa, Ambla kihelkond, Jäneda
Sildid: jäneda, kalijärv, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Valdo Praust (28.07.2013)

Kalijärve kaldal oli Jäneda mõisa jahiloss (õigemini ON, sest hoone on alles praegugi). Mõisa võõrandamisel jäeti jahiloss (erinevalt mõisasüdamest) endistele omanikele alles. Õigemini jäi see mõisaomaniku Johann von Benckendorffi lesele Maria Zakrevskajale, kus on teda mh. korduvalt külastanud inglise kirjanik Herbert Wells. Vaadates seda fotot on mul tunne, et see foto on tehtudki järvele jahilossi õue lähedalt (hooned jäävad paremale ja taha ja ei paista).

X
kodulehe, e-poe tegemine