Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Väinjärve tee 6 (0)

Fotograaf: A.Salumets
Kui paljud koerukad oskaksid pealkirja nägemata panna kaardil selle foto tegemise koht paika? Või kas tunned isegi hoone aadressi teades selle koha ära? Minul läks sellega pisut aega, lisaks hindasin alguses valesti vahemaid kuid suures plaanis on lähemal vaatamisel orientiirid head.

Tagaplaanil olevas hoones tunneb koerukas ära meie apteegi, mis ehitati osaliselt Piibe mõisa palkidest, isegi silt on seinal. Selle tagant paistab Koeru kõrtsi katus koos iseloomuliku ja tänaseks kaotatud vintskapiga ning paremalt kiriku ees olev valge kivist surnukuur. Esiplaanil olev hoone on tänaseni kenasti säilitanud oma kuju kuid sedavõrd hästi puude poolt varjatud, et tänavapildis see silma ei torka. Selle tagant vasakult võiks paista Pikati maja!? Fotograaf on seisnud tänase Väinjärve tee ja Nurme tänava ristmikul.

Fotol olev mees on teada. Tegemist on Koeru arst Joosep Grossbergeriga (26.12.1892 – 13. …1966), kes "oli esimene Väinjärve valla elanik, kes lõpetas Tartu ülikooli. J.Grossberger, pärit taluperest, võttis osa Vabadussõjast. Koeru oli esimene töökoht pärast ülikooli lõpetamist ja siin töötas ta 1936. aastani. Hiljem oli Torma, Ahja, Tapa ja Lüganuse jaoskonnaarst ning Väike-Maarjas ja Tabiveres haigla juhataja." 1936. aastal saadetakse apteeker dr. Joosep Grossberger, ärimees Gustav Potmann ja Koeru ühispanga juhataja A. Heeringson, Järvamaalt välja. Põhjuseks valitsusevastased sõnavõtud ja sihilik lugupidamatus maksva korra ning riigijuhtide vastu. Joosep Grossbergeri eestistatud perenimi oli Pilv ning on teada, et ta töötas hiljem Tabiveres. Usun, et sellel fotol on ta oma perega.

Arvestades eeltooduga on foto tehtud enne aastat 1936 kuigi edasi on see antud hiljem, aastal 1939. Tagakülje panin ka huviliste jaoks üles. Seda näeb klikkides foto vasakus ülanurgas olevale ikoonile. Nagu selgub, on Joosep Pilv selle kinkinud "mälestuseks eriti häädele sõpradele praost Kuusiku perele".

Loen maja seinal olevalt sildilt välja, et tegemist on "Koeru prk. teemeistri" kontori või elukohaga. Mis asju Grossberger seal ajab, jääb hetkel lahtiseks. Nagu Uno Aan mulle ütles, paiknes hoones ka nõukogude ajal mingi keskus aga seda saavad koerukad juba täpsustada.

Kuidas iganes, on tegemist haruldase ülesvõttega ja minu poolt sügav kummardus inimesele, tänu kellele see foto minuni jõudis. Meie poolt loodud maailmas on juba nii palju põnevat, mida me kipume võtma enesestmõistetavalt, rääkimata siis tõelistest imedest. Tahan sellega öelda, et ma poleks osanud arvatagi, et hoone aadressiga Väinjärve tee 6 on ehitatud esimese vabariigi ajal.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Koeru
Sildid: koeru, väinjärve tee, apteek, 1939, grossberger, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine