Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Viljandimaa (Tühista valik)
Pilte: 90

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Tapiku mõis (2)

Fotograaf: teadmata
Tapiku mõisahoone, ehitatud 19. sajandi teisel poolel.

Vikipeedia: "Tapiku mõisat (saksa k Tappik) on esmamainitud 17. sajandi teisel poolel. Mõisahoone on lihtne, kuid väga pikk ühekorruseline poolkelpkatusega hoone, mis on säilinud enam-vähem algkujul. Alates 1820. aastatest kuni 1919. aasta võõrandamiseni kuulus mõis von Wahlidele. Mõisa viimane võõrandamiseelne omanik oli Axel von Wahl. Mõisahoonet ümbritseb mõisapark. Pärast mõisa riigistamist ostis Pajusi vald riigilt mõisahoone, selles tehti remont ja 1926. aasta sügisel alustas Tapiku 4-klassiline algkool uues majas õppetööd. Tapiku kool suleti 1974. aastal õpilaste vähesuse tõttu."

Tapikult on pärit minu vanaema isapoolne suguvõsa (Waim). Tapiku koolis õppis ka minu vanaema Velda Schwarzstein ning tema vanaema Lilli Waim.

Velda Schwarzstein fotoalbum.

Fotot on kasutatud raamatus "Viljandimaa mõisad". Lk 234.
Asukoht: Viljandimaa, Põltsamaa kihelkond, Tapiku
Sildid: tapiku, kool, mõis

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Paul Lättemäe (24.11.2009)

Käisin ka Tapiku koolis aastatel 1962-1969. Kaerassaarest oli kooli 13 kilomeetrit. Kodust maanteeni oli 6 km., mis oli jõeäärne ja metsavaheline rada. Kooli minek rattaga ja kohati jalgsi võttis aega keskmiselt tund. Tuli ületada sild pärast Räägut ja purre Allikheina maja juures. Sild langes peagi kokku, kui inimesed Räägust lahkusid. Allikheina maja oli väga ilusas kohas- otse jõe kaldal. Neil oli suur õunaaed ja kui sügisel jalgrattaga koolist koju mööda sõitsin, siis perenaine Miralda pakkus vahel suuri maitsvaid õunu. Neil oli kolm imeilusat tütart Liidia, Silvi ja Salme. Liidia oli vanem, keda ma hästi ei mäleta. Silvi oli keskmine ja Salme noorim. Mul ema ikka soovis, et mu vend Aksel Salmega paari läheks ja sellest sai isegi räägitud, aga ei tulnud midagi välja. Koolis olin internaadis. Ainult sügisel ja kevadel paar nädalat, kui tee oli kuivem ja sai jalgrattaga sõita, siis käisin edasi-tagasi iga päev. Tapiku kool oli üks kõva kool. Meie klassis oli lõpus 12 õpilast. Peaaegu iga päev tundides küsiti. Õpetajad olid ranged nagu ohvitserid. Kord oli kõva nagu sõjakoolis. Karistuseks pandi tavaliselt nurka seisma. Suurem karistus oli pea paljaksajamine. Kirjutati märkusi või kutsuti vanemad kooli. Suuemad pätid saadeti Puiatusse või mujale erikooli. Siia saadeti patupoisse ka mujalt, näiteks Põltsamaalt. Direktor oli Aino Ilves ja ta mees oli Johannes. Pärast tuli direktoriks ?. Õpetajatest mäletan veel vana Vonni, Helle Kulli, kes oli alguses klassijuhataja ja kellega mul ei olnud häid suhteid, Helju Tuhkrut, Mare Tinti, Adeele Hiirt, ? Aljast, ? Kirnat, ? Maakust. Oli ka noori naisõpetajaid, kes saadeti kooli otse koolipingist, kuid nimed ei tule praegu kohe meelde. Olid ajad, olid majad ja kõik see oli nagu alles oli. Mõisahoonel pidi pregu omanik olema, kuid huvitav kes? Jumal tänatud kui oleks ja kes ka taastaks selle maja. Kunagi liikusid sahinad, et Tartu Vanemuine, kuid kes tegelikult.

Arne Vesi (06.10.2009)

Tapiku koolis käisid ka kõik kolm Paul Allikheina tütart-Lydia,Silvia ja Salme.Nende kooli lõpetamistest peaks ka terassil tehtud pldid olema.

X
kodulehe, e-poe tegemine