Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3590

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Koeru vaade (4)

Fotograaf: teadmata
Koeru vaade pildistatud kiriku tornist. Pakun aastaks +/- 1930. Tegemist peaks olema ajaga pärast suurt tulekahjut 1924 aastal aga mitte pärast 1934-ndat aastat, kui püstitati mälestussammas vabadussõjas langenuile. Paide teel olev esimene hoone tundub olevat Koeru Tarvitajate Ühisus ehk tänane Janune Kägu. Pisut segadust tekitab fotole löödud F.Rinnebergi nimi. Kas pildistatud on tema kinnistut? Mis tema asjadest Koerus pärast 1924. aasta tulekahjut üleüldse sai?

Kaarel Aluoja fotokogu.
Allikas ja avaldamisõigused: Kaarel Aluoja, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Koeru
Sildid: koeru, paide tee, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Imbi (21.02.2015)

Mitu aastat hiljem tekkis mõte, et selle foto autor võiks ka olla M. Öömann. On võetud kirikutornist. Kui ta juba ronis nii kõrgele, pildistas ta iga ilmakaart. Meil on siin foto "Vaade Jaani teele", 1926-30 daatumiga. Originaali pealt saab ehk paremini aru, kas on sama käekiri. Rinneberg võis olla pildi tellija, temale on see eraldatud.

Imbi (02.05.2011)

Pole leidnud head fotot Pärna tn nurgal asuvast endise ambulatooriumi majast. Sellel vasakult äärmine. Niipalju kui mäletan, olid Koerus alati arst (velsker), hambaarst, loomaarst, apteek. Ambulatooriumis otsis ravikaardi välja õde Olga Brauer, küll tema oli sõbralik ja naeratav. Kõige suuremgi hirm läks üle. Dr Pissarev oli tõesti suur ja hirmuäratav. Hambaravis kasutati vastavalt ajastule puuri, mis töötas inimjõul, st jalaga ümberaetava rattaga. Hambaarst dr Koort sõtkus jalaga pedaali ja kätega töötas hamba kallal. Plommid olid hõbedavärvilised. Röntgenis käidi klasside kaupa Paides. Hambaproteese sai ka ainult Paides, õhtul läksid inimesed juba kohale, et hommikul end järjekorda saaks panna. Mina puutusin loomaarstiga kokku vanaema juures, enamasti põrsaste lõikamisel, lehm astus midagi jalga või läksid kastega ka tihti täis. Loomaarsti tööruumid olid Väinjärve teel.

Hongmees (13.01.2010)

Raamatus "Järvamaa 2" lk. 239 on öeldud: "[apteegimaja] vastas üle tee asus sarnane maja, mis kuulus kohalikule suurärimehele Jaan Rinnebergile, maja hävines 1924. a. tulekahjus. 1920. a-te keskel ehitas ärimees J.Kuusk samale kohale uue mansardkatusega aleviku elu- ja ärimaja."

Hongmees (25.12.2009)

Ausammast pole ja ei peagi olema, sest see püstitati alles 1934. Praegune Janune Kägu ehitati pärast 1924 aasta tulekahjut!? Näiteks raamatus "Järvamaa Vanadel fotodel" lk 226 on sama vaade aastast 1923 ning seal on näha, et nurgapealne hoone näeb täiesti teistsugune välja. Aga see on küll loogiline, et kinnistud kuulusid ka pärast tulekahjut samale omanikule, seega seletaks see otsekui Rinnebergi nime risti üle foto. Nii et mina jään hetkel oma seisukoha juurde, et foto tegemise aeg on +/-1930. Mõni ajaloohuviline koerukas võiks selles küsimuses meid edasi aidata! Guugeldades ma hetkel Koeru Tarvitajate Ühisuse kohta mingit infot ei leidnud. NB! Kas küsimus võis peituda minu esialgse väite sõnastuses, mille ma nüüd ära muutsin!? Seal oleks sõna "enne" oleks pidanud olema hoopis "pärast" nagu hetkel on? :) Sellisel juhul vabandan!

X
kodulehe, e-poe tegemine