Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Virumaa (Tühista valik)
Pilte: 228

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Avanduse koolimaja õu (0)

Fotograaf: teadmata
Tegemist on Avanduse mõisa, foto tegemise ajal Avanduse Põllunduskool, õuel oleva vapiga, mis paistab moodustuvat lilledest!? Tegemist võiks olla ikka sõjaeelse perioodiga, sest hiljem vaevalt "kolme lõvi" niimoodi näidat võis. 

Otsisin kooli kohta infot ja märkasin, et kõik "allikad" nimetavad nagu ühest suust järgmist: "1955. aastani asus mõisas Põllutöö Rahvakomissariaadi Avanduse Põllunduskool". Asutamisaastat väga ei mainita. Lõpuks leidsin sellegi, Avanduse Põllunduskool avati avati 1938. Sellest kirjutasid ka tolleaegsed ajalehed, näiteks Päewaleht, nr. 279, 14 oktoober 1938:

"Uuetüübiline põllunduskool Avandusele
Kohe peale algkooli lõpetamist kutsekooli.
17. oktoobril alustab Virumaal Avandusel tegevust uus põllutöökool. Kool on mõeldud Lõuna-Virumaa talumajapidamiste jaoks, kuid nagu näitavad siia kokku tulnud õpilased, on huvi kooli vastu ka kaugemalgi. Uus kool on eritüüp ning omal alal esimene sellesarnane Eestis: siia võetakse õpilasi vastu vaatamata vanusele, nii et lapsed võivad kohe peale algkooli lõpetamist asuda kutsetöö õppimisele. Kõikides teistes põllunduskoolides on seni ette nähtud vanuse alammäär, mis aga jättis tühiku lapse vahepealsesse ellu. Kui Avanduse kooli juures saavutatakse häid tulemusi, siis avatakse samatüübilisi koole veel mujalegi Eestis.
Avanduse põllutöökool avatakse endises Avanduse härrastemajas, mis on õige suur, avar ning nägus hoone: Kuna mõisa ruumid kooli ülesanneteks ebasobivad, viiakse siin läbi põhjalikud ümberehitustööd. Kogu remonttööd läksid tänavu maksma 14.000 krooni, kuna tulevaks aastaks jäi veel suur osa töid teha. Kooli seati sisse ka vesivarustus ja elektrivalgustus."
Allikas ja avaldamisõigused: Õ.Madissoon, jagada viitega allikale
Asukoht: Virumaa, Simuna kihelkond, Avanduse
Sildid: avanduse, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine