Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Aavere mõis (1)

Fotograaf: A.Käbi
Fotomosaiik Aleksander Käbi vormistuses. Seekord Aavere mõisast. Lisan siia päris huvitava ülevaate eestigiid.ee keskkonna vahendusel, kus omakorda tsiteeritakse kolmandat allikat:

"Aavere hooneterikas mõisaansambel on kujunenud peamiselt 19. sajandi teisel poolel. Rajati Kiltsi karjamõisana 1765, omaette mõis aastast 1775.
Neogooti elementidega historitsistlik peahoone (1877) koosneb madalamast (algselt ühekorruselisest, tänapäeval kahekorruseliseks kõrgendatud) keskosast, millele otstel liituvad kõrgemad tiibosad. Viimased eenduvad nii esi- kui ka tagafassaadil ja on kõrgete viiludega, kusjuures eriti rikkalikult (sakmikrinnatisega astmestik, laskeavasid meenutavad niśid, sõõrpetikud jne.) on kujundatud esiväljakupoolse fassaadi vasakpoolne viil; teised viilud on mõnevõrra lihtsamad, kuid ka nende kujunduses on kasutatud karniise, petikaknaid, tuulelippe. Väiksemad astmikfrontoonid on ka esikülje keskel ning ühel otsfassaadidest. Rõhtsalt liigendab hoonet korrustevaheline profileeritud simss. Mõlemal fassaadil on hoonetiibade vahel terrassid, varem paiknes esifassaadi keskel ka suur klaasitud veranda. Siseplaneering on ebasümmeetriline (osaliselt koridorsüsteemis), enamik ruume on oma algse ilme kaotanud. Põles 1996. a.

Kõrvalhooned paiknevad mitmes funktsionaalses rühmas ümber pargi, neist suurim peahoonest läänes. Tähelepanu väärivad mitmest ehitisest koosnev kinnise sisehooviga lautade-tallide kompleks ja dekoratiivses maakivi-pae segatehnikas kahekorruseline ait (mõlemad 19. sajandi teine pool).

Park (5,2 ha) on vabaplaneeringuline, puiesteedega; peahoone ees on avar väljak.

Ants Hein
Eesti arhitektuur III. Üldtoimetaja V. Raam. Tln., 1997"
Allikas ja avaldamisõigused: YW erakogu, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Aavere
Sildid: aavere, käbiportfolio, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Einar (26.12.2020)

Vanadest ajalehtedest (Postimees 14; 15 ja 16. juuni 1895.a.; Eesti Postimees 23.06.1895.a. selgub, et Aavere mõis koos viie kõrvalhoonega põles ka 9. juunil 1895.a. Kahju oli 50.000 rbl. Hoonetest saadi suurem osa kraami välja tuua, aga vili aidas põles kõik sisse.

X
kodulehe, e-poe tegemine