Ostan vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3617

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Vahuküla tuulik (4)

Fotograaf: H.Öömann
Tegemist on ühe äraütlemata põneva fotoga. Sain selle kaastekstiga:

"Vahuküla tuulik Pihumäel 1938.aastal. Keskel kirjus kleidis Ilse Ojamaa (ab Vallaste) on käe ümber kaela pannud Meeri Sitsikale Lepiku talust. Vasakul istub Marta Roose Laari talust. Pikutab Ilse Remmelgas Hindreku talust."

Minu jaoks on tegemist esimese viitega Vahukülas Pihumäel paiknenud tuulikust! Mitte et see tähendaks nagu seda seal kunagi olnud pole. Samas pole seda ühelgi seni avaldatud fotol ning ka suulisi pärimusi sellise hoone kohta pole ma siiani kuulnud. Samas on raske uskuda, et kirjutaja eksib ning asukoha poolest oli Pihumägi ühe tuuleveski jaoks kahtlemata ideaalne koht.

Millal ja kelle poolt see ehitati? Kes oli veskimees? Millal ja mis asjaoludel veski kadus? Kus täpselt veski paiknes?

Kommenteerige kuni ma lisainfot püüan ammutada.

Marianne Vallaste fotokarp.
Allikas ja avaldamisõigused: Marianne Vallaste, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Vahuküla
Sildid: vahuküla, tuulik, veski, 1938, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Marianne Vallaste (23.03.2014)

Kalle Aanil õnnestus rääkida möldri August Suumanni tütrega, kes pidi nüüd üle 80 aasta vana olema. August Suumanni pere kolis Vahukülla 1936.aastal, mil tütar oli väike laps olnud. 1946.aastal August suri ning ema Ida oli veel paar aastat püüdnud veskit pidada, kuid siis loobunud. Tööd oli veskil ka väheks jäänud. 1962.aastal läks Kalle sõjaväkke ning siis oli veski alles olnud, kuid 1965.aastal, sõjaväest naastes, veskit enam polnud. Tegelikult oli hakatud veskit järk-järgult kütteks kasutama juba ammu.

Marianne Vallaste (17.02.2014)

Unustasin märkimata, et fotograaf oli H.Öömann Koerust.

Marko (01.02.2014)

Kuna veski vahetuses läheduses olid ka muud hooned, elumaja ja abihooned, võiks sellest fotost järeldada, et need jäävad vasakule kaadrist välja. Selle viitaks otsekui ka veski vundament. Pange tähele, et see on vasakul ehk põhja pool kõrgem. See tuleneb sellest, et veski on ehitatud kaldele. Kui minu hüpotees peab paika, jääb Pihumäe koolimaja pildistaja selja taha paremale ja tee veskist mööda kaugemate talude ja Vahu jõe poole jääb tüdrukute ja pildistaja suhtes samuti paremale. Veskil on näha ka varjud. Ma ei saa küll aru kui suur suvi foto tegemise ajal on aga päike käib kõrgelt. Päikesevalgus langeb pildistaja tagant, mis taaskord viitab, et fotograaf on tüdrukute ja veski suhtes edelas või läänes.

Marko (30.01.2014)

Uurisin Aani Uuno käest Vahuküla tuuliku kohta ja sain teada, et see tõepoolest oli olemas ja paiknes Pihumäel. Õige pisut pikemalt loe siit: link Aitäh Mariannele selle foto avaldamise eest!

X
kodulehe, e-poe tegemine