Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Pärnumaa (Tühista valik)
Pilte: 58

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Mudel Apollo (1)

Fotograaf: teadmata
Pildil on Riias Leutneri tehases valmistatud varajane mudel Apollo 1890. aastast - veel täiskummide ja radiaalkodaratega. Tegemist on ühega esimestest kettülekandega rattamudelitest maailmas ja arvatavasti üks esimesi seda tüüpi (väikeste ratastega) rattaid ka Eestis. Muuseas on selle ratta jäänused olemas Eesti Jalgrattamuuseumis - alles on umbes 70% rattast. (Allikas: Valdo Praust)

Lisatud on ka tagakülg. Seal on kaks segast sõna mis võiksid olla näiteks "Kõosel" ja "Parnust". Rain Vaikla pakkus Facebook vahendusel, et "kirjutajal on olnud kerge täpitäheprobleem ja pildil on Köösel Pärnust. Sellenimeline oli ülemöödunud sajandi lõpus igatahes Pärnu jalgrattaseltsis tegev." Teda mainib Pärnu Postimees, nr. 178, 13 september 2013:

"Pärnuski olid jalgratturid ühinenud ja seltsi nimi oli Pernauer Radfahrer-Verein, mille liikmeskonna moodustasid enamasti sakslased, aga korduvalt esimese auhinna saajaks oli näiteks hr J . Köösel ( Kösel ). 1893 . aastal oli seltsil 55 liiget ja juba maikuu keskel sõideti Viljandisse ja tagasi. Seltsi liikmed väntasid sel aastal läbi 11 978 versta. ..."

Seetõttu pole välistatud, et Eesti Jalgrattamuuseumis olevad sama ratta tükkide näol on "99% tegemist sellesama rattaga, sest need jäänused on pärit ka Pärnust." (Valdo Praust)
Allikas ja avaldamisõigused: Kristjan Männa, jagada viitega allikale
Asukoht: Pärnumaa, Pärnu-Eliisabeti kihelkond, Pärnu
Sildid: pärnu, j.köösel, pernauer radfahrer-verein, jalgratas, apollo, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Valdo Praust (20.06.2020)

Täpsustatud andmetel pärineb see ratas 1892. aastast.

X
kodulehe, e-poe tegemine