Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Viljandimaa (Tühista valik)
Pilte: 90

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Navesti jõe süvendustööd (0)

Fotograaf: teadmata
Nagu fotol olev tekst vaatajat teavitab, on tegemist Navesti jõe süvendustöödega 1929 aastal. Kuigi Eestimaa jõgede süvendamine mind huvitab ja vanadpildid.net vahendab mitmeid selleteemalisi fotosid, on minu teadmised selles valdkonnas puudulikud. Ka internet ei aidanud. Fotol on aastaarvuna märgitud 1929. aasta, seda uskudes pidid 20-ndate lõpus tööd juba käima. Samas on otsinguga "navesti süvendamine" pakutavad vanad ajaleheviited pärit 30-ndatel lõpust. Kuidas siis oli?

Sama fotoga paaris oli müügis teinegi, millel tekst, et ollakse Jälevere all. Kuid puudus aastaarv. 1937. aasta 20. juuli Postimees väidab, et just sel aastal süvendati Navesti jõge seal. Raske uskuda, et teostuselt nii sarnased fotod on tehtud 10 aastase vahega.

Seesama 1937. aasta Postimees kirjeldab süvendamise protsessi ja kaasnevat. Paeses pinnas toimus jõesängi süvendamine suruõhuhaamri ja lõhkeaine abil. Lõhutud paas tõsteti mõlemale poole jõekallastele kraanadega. Muidugi põhjustas jõekallastel paiknevatele heina- ja põllumaadele tõstetud paemass palju paha. Näiteks vähenes ühe peremehe heinasaak seetõttu 2/3. Fotot vaadates tundub toonane talunike mure olema põhjendatud. Huvitav oleks teada kui suurt osa mängis jõgede massiline süvendamine jõeäärsete luhaheinamaade hülgamisel? Olid need nähtused omavahel üldse seotud?

Oleks tore kui kommenteerite fotot ja sellel toimuvat ...
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Viljandimaa, Suure-Jaani kihelkond, Navesti
Sildid: navesti, 1929, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine