Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Villa Olbrei (1)

Fotograaf: teadmata
See äge foto Villa Olbreist on saadetud "kawaleri" poolt Tallinnast Paidesse neiu Liine Wilmsile läbi Paide Kaubanduse Ühisuse. Keegi võiks mind aidata postitempli aasta osas! Kas see on 1913? Kui nii, siis on tegemist ajaga vahetult pärast ehituse lõppemist.

Tagaküljel on kelmikas tekst, mis avab foto tegemise tausta. Näed seda klikkides foto vasakus ülanurgas olevale ikoonile.

Majast ja selle ajaloost kirjutab veebileht Villa Olbrei järgmist:

"Purje tänav 4 asuva hilishistoristlikus stiilis puitvilla ehitas 1910-13 aastatel klavertööstur Jaan Olbrei. Tegemist on 20. sajandi alguse suvituspiirkondadele iseloomuliku arhitektuuriga, rohkete akendega valgusküllase kahekordse villaga, mis torni osas on kolmekorruseline. Rannaga paralleelsele küljele ehitatud väikese torni ülaosas pääses merele vaatamiseks algses versioonis lahtisele lihtsa metallpiirdega ümbritsetud rõdule. Hiljem on see osa kinni ehitatud, asendatud kuplikujulise valtsplekk-katusega.

Villa arhitektuuri rõhutab rikkalik saelõikeornamentika sarikaotstes ja viiluväljadel, rõdu kujunduses ja piirdelaudades, sh 1910. aastate arhitektuurilise moevõttena puidust hammaskarniis.

Pisut enam kui 110 aasta jooksul on maja üle elanud kõik riigikorrad (Eesti, Saksa, Nõukogude) ja sõjad. Maja on teinud läbi küllalt suuri muudatusi, peamiselt sisemisi – vastavalt sellele, kes olid maja omanikud – kas siin tegutsenud ametiasutused või on majas olnud korterid. Arvatavasti suurim remont enne 2020-2021 toimunud renoveerimist tehti enne 1980 aasta Olümpiamänge või isegi varem. Renoveerimise käigus avastatud kehva seisukorda arvestades olid viimased remondid pigem siiski vaid kosmeetilised."
Allikas ja avaldamisõigused: Kristjan Männa, jagada viitega allikale
Asukoht: Harjumaa, Tallinn kihelkond, Pirita
Sildid: olbrei, villa, pirita, postist, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Kristjan Männa (26.04.2024)

Tere, kirjutan otse siia, kirja autor on Eesti ringhäälingu rajaja, lendur, kolonel, sõjaväelane Friedrich-Alfred Olbrei 30. august (vkj 12. august) 1893 Tallinn – 25. märts 1972 Tallinn, kelle 130aasta sünnipäeva möödunud aastal tähistati. FO foto all on tema nimetähed, Liine Wilms töötas sellel ajal Paide Kaubanduse ühisuses. Villa olbrei on Fred Olbrei isa klaverivabrikant Olbrei elamine, sellest perest tuli veel mitu Eesti kultuurilukku läinud inimest.

X
kodulehe, e-poe tegemine