Vanadpildid.net on müügis. Võta ühendust ja uuri lisa!

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Järvamaa (Tühista valik)
Pilte: 2278

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Turuplats kiriku ja vallitorniga (0)

Fotograaf: teadmata
Selle foto tegemise koha osas ei ole kahtlust, tegemist on Paide keskväljakuga, omaaegse turuplatsiga. Kirik, kaev, munakivisillutis, vallitorn - kõik on omal kohal. Just viimane on see, mis pani minu peas häirekella tööle ning ajas korraga asjad palju segasemaks.

Arhiivikande järgi on tegemist Heinrich Öömanni fotoga. Niipalju kui ma tean ning mida ka kontakt arhiiviga kinnitas, on tegemist ühega neist klaasnegatiividest, mis leiti Antti Ilometsa poolt Koerust, ühe maja pööningult ning anti üle Filmiarhiivile. Sealt ka seos fotograafiga.

Klaasnegatiivide leidmisega seotud asjaoludest lähtuvalt olen eeldanud, et tegemist on Öömannide jäädvustusega. Pigem küll Martin Öömanni, kui Heinrich Öömanni, sest kuigi vendade vanusevahe on vaid kaks aastat, pole Heinrichi sajandi alguse (tsaariaeg) fotosid teada (vähemalt mina ühtegi näinud ei ole). See eest Martinilt on neid rohkelt.

Mis siis selle torniga on? Nimelt on Martini sünniaasta 1886. Vallitorn aga restaureeriti 1896! See tähendaks, et selle foto tegemise ajal oli Martin parimal juhul 8 ja tema kaks aastat vend 6 aastane! Kui see on nii ja mu mõttekäik ei ole vigane, tekib küsimus, kes on selle foto autor? Ja teinegi küsimus, miks olid need klaasnegatiivid Koerus, segamini koos Öömannide poolt tehtud fotodega? Kingitus, koopia, ost?

Väidetavalt, "suundus Martin 1900. aastal Tallinna omandamaks fotograafi kutse". Ta pidi olema siis 14 aastane. Seejärel läks 16 aastane noormees, "1902. aastal paremate oskuste ja enesetäienduse tarvis Sankt Peterburi". Kui ta juba 14 aastaselt oli omandanud fotograafi kutse ja 16 aastaselt rändas üksi Peterburi lisatedmisi omandama, äkki siis 8 aastaselt pildistas ta oma lõbuks amatöörina? :) (Viited Oskar Kask uurimistööst "Päevapiltnik Öömann")

Mida vaataja arvab?

Foto on pärit Rahvusarhiivist ja kannab arhiveerimistunnust EFA.607.3.40002.
Allikas ja avaldamisõigused: Rahvusarhiiv, jagada vaid omaniku loal
Asukoht: Järvamaa, Paide kihelkond, Paide
Sildid: paide, keskväljak, turuplats, vallitorn, EFA, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine