Ostan vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Järvamaa (Tühista valik)
Pilte: 2285

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Preedi sild 1975 (0)

Fotograaf: teadmata
Preedi mõis, selle hooned ja lähiümbrus vanadel fotodel on selle keskkonna pidaja eriline huviobjekt. Preedi mõisa alla kuulus omal ajal ju ka Nahkanuia küla. Nii on fotosidki kogunenud erinevaid ja erineva nurga alt. Leiad need näiteks klikkides foto all olevale asukohasildile "Preedi".

Lisatud fotol on Preedi sild 1975 aasta suvel. Vasakul on näha mõisa kõrvahooneid, mida muidu fotodel eriti ei kohta ning millest tagumine on praeguseks kadunud. Taamal on ka tänapäeval karja-, heina- ja põllumaad kuid tundub nagu oleks kõik siiski palju lagedam, mets kaugemal.

Tuli meelde üks ammune postitus Nahkanuia ajaveebis, kus teemaks oli Egon Ranneti raamat "Tugevate tee". Tsitaat postitusest allpool. Umbes fotol näha olevas suunas pidigi toonane Koeru esikomunist oma samme seadma, et Nahkanuiale jõuda.

"Raamatu laenutamise põhjuseks oli asjaolu, et tegevus selles toimub 3/4 ulatuses Udeval, mis on omal ajal olnud Preedi naabermõis. Vaatamata sellele, et tegemist on ilukirjandusliku teosega, lootsin raamatust leida vihjeid ja viiteid Nahkanuiale ja seal elavatele inimestele. Ja see ka õnnestus. Üks raamatu traagilisemaid sündmusi, peategelase Jaan Piibelehe mõrvakatse “hallparun” Kuustalu Jassi poolt leiab aset kui kangelane on kaaslasega teel Preedist üle raba Nahkanuia külla.

“Umbselt rohtukasvanud kitsal jalgteel, mis nagu hiigelussi rada soomätaste, põõsaste, pisikeste puunässide ja turbaaukude vahel lookles, sammus Piibe Jaan noore seltsimehega, kes kandis käe otsas tugevasse pruuni paberisse keeratud kandlist pakki. Jaan armastas tihti vallas ringi liikuda. Harilikult küll mootor- või jalgrattal, aga täna sõitis ta juhusliku autoga Preedile, otsustas Preedilt jalgsi üle raba Nahkanuia külla minna ning sealt, kui jutud räägitud, üle Norra Udevale põigata. See käik tuli teiste käikude vahel tingimata ära teha, sest eile oli üks naine, kelle nime Jaan unustas küsida, teda telefoni kaudu Nahkanuiale kutsunud. Sealsetel olevat heinatööd hiljaks jäänud ja kõigil kiirus peal, aga mitmed asjad ootavad esimehe otsust. Jaan ütles, et ta on järgmisel päeval Preedil ja tuleb sealt siis Nahkanuiale. Pakiga noormehe Ruusamäe Oskari sai Jaan endale juhuslikult teekaaslaseks. Oskar oli noor aktivist, kes Jaanil mõningi kord aitas kiireid asju õiendada. Seekord, kuuldes, et Jaan üle Preedi otse Nahkanuiale läheb, ronis Oskar, kellel kah sinnakanti asja oli, oma raske pakiga kohe autokasti, ja nüüd sammusid nad kahekesi rabateel.” (lk. 130-138)"

Foto eest tänan Jutat!
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Preedi
Sildid: preedi, 1975, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine