Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3637

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Piibe kivisild 1931 (9)

Fotograaf: teadmata
Piibe kivisild ehitati aastal 1875. See tahutud graniitkivist sild teenis rahvast rohkem kui pool sajandit, enne kui hävines teise maailmasõja käigus. Selle foto tegemise ajal on sild 56 aastat vana. Valdo Praust on Piibe silla ja jõeületuskoha kohta öelnud:

"Piibe sild üle Põltsamaa jõe. See sillakoht on andnud Piibe maanteele tema nime, mis oli rahva seas käibel juba 17. sajandil. Usun, et ka Piibe küla ja mõis on saanud oma nime sellest sillast.
Fotol olev sild on ehitatud 1875, aga selle eellane pidi olemas olemas kindlasti juba 1240.-50. aastatel (kui minu rekonstruktsioonmudelid paika peavad). Tõenäoliselt oli ta tollal tüüpiline kärgkast-sild.
Tegu on Tallinnast Tartusse liikumisel ülimalt strateegilise paigaga - kui seal üle jõe ei pääsenud, pidi käima ülisuure ringiga üle Liigvalla ja Räitsvere ehk nn Pudiviru Lääneteed mööda.
Praegune, õgvendatud Piibe maantee sild üle Põltsamaa jõe asub sellest sillast veidi ida pool."

Antti Ilomets meenutab, et Maasika kõrtsis, mille katus paistab silla tagant, paiknes II maailmasõja ajal sakslaste sillavalve, mida teostasid kohalikud omakaitsemehed. Sõja ajal elas kõrtsihoones Heino Väli, tuntud kirjanik (s. 1928), oma ema ja õdede-vendadega. Nad tulid Saaremaalt, olles eelnevalt kaotanud oma isa mahalaskmise tõttu.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Piibe
Sildid: piibe, sild, kõrts, 1931, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Valdo Praust (09.02.2013)

See sild on andnud Piibe maanteele tema nime, mis oli rahvasuus kasutusel juba hiljemalt 17. sajandil. Loomulikult polnud siis tegu fotol kujutatud sillaga, vaid selle eellasega, mis pidi olemas olema kindlasti juba 1240.-50. aastatel (kui minu rekonstruktsioonmudelid paika peavad). Tõenäoliselt oli algne sild nn kärgkast-sild.

Marko (09.02.2013)

Imesid juhtub. Leidsin selle foto originaali ühe oma tuttava fotokarbist ja sain endale. Seepärast on foto omanikuks märgitud MTÜ Nahkanuia, mitte enam Hillar Ümar. :) Ka skanneering on saadud fotost ning mitteärilisteks eesmärkidel suurema faili saamiseks saada mulle lihtsalt e-kiri marko at hong.ee.

Kaire (14.07.2012)

Ootamatult avastasin, et keegi sillast huvitub. Olen otsinud ammu pilte nii kõrtsist kui ümberkaudsetest hoonetest. Nimelt pärisin need maad ehk 24 ha Veski maaüksuse (tänase Piibe maante poolses otsas) oma isalt, kes omakorda sai need tagasi kui vanaisa maad. Vanaisa siis minu arusaamist mööda oligi kõrtsi-veski pidaja, aga kuna hooned hävisid sõja käigus, siis puudub mul kahjuks igasugune ülevaade, mis varemed need ikka seal jõe kaldal on. Lapsepõlevest mäletan, et vana silla asemel olid sellised puupalgid, mida alati vaatamas käidi (vanaema-vanaisa Ella ja Karl Põder elasid silla teisel pool otsas). Kas kellegil on vanu pilte vms säilinud?

Antti (23.01.2010)

See on vaieldamatult Piibe silla see osa milline õhati 1944.aastal.Olen sellel sillal käinud palju. Taamal olev hoone oli Maasika kõrts ja kuulus Piibe mõisale, hävis 1944. aastal. Allesolev kivisild on omapärane sellepoolest, et on nn. kõversild!

Meelis E (04.11.2009)

To: Hongmees pole hullu, ikka juhtub. To: Hillar kas sind häirisid need saksa poti jupid silla otsa peal :) Ära muretse õnneks ei jookse ükski detektorist vabalt seal tänu Ivarile ringi aga millal Piibe silla muuseum avatakse

Hillar (26.10.2009)

Kui Meelis räägib Piibe kolmest sillast siis mõtleb tema ilmselt Piibe silda Põrgupõhja talu juures, Vahuküla veski silda Vahu-Lahu vanal teelõigul ja Pagari silda, mis asub Piibe mõisast 1-1,5 km edelas. Markol olevad fotod, silla joonised ja silla pass tõestavad, et tegu on Piide vana kivisillaga Põrgupõhja talu lähedal. Piibe kivisilla võrdlemine Stonehengega on küll tabav, sest ses 135 aastases monumentaalses ehitises on palju salapärast jõudu. Ivar ei peaks edaspidi detektoriste laskma vabalt ajaloolise Piibe kõrtsi ümber sehkendada. Juba praegu on vundamendi müüridele tõstetud metallesemeid, mis näitab, et koht on juba avastatud. Või kui lasta, siis ainult tingimusel, et kõik leitu jääks näiteks ... ... tulevase Piibe silla muuseumi.

Hongmees (25.10.2009)

Oi, oi, oi milline kahetsusväärne kiirustamine minu poolt! Vabandan Meelis E ees om eelmise kommentaari pärast! Unustasin ju täiesti, et Piibe sild on osaliselt olemas ning et lõhutud on ainult üks osa sellest ja et teine osa seisab siiani. Vot selline on inimmälu ja oh seda enesekindlust. Meelis, võta vastu minu vabandused! Jätan oma eelmise kommentaari õpetuseks iseendale ja kõigile ninakatele inimestele! :) Kommentaariks veel niipalju, et sellel pildil mis siin avaldatud, on Piibe silla lõhutud kaared! Terved kaared jäävad pildistaja poole ning on kaadrist väljas. Seepärast ei saa neid võrrelda.

Hongmees (23.10.2009)

Hmmm, millal need pildid tehtud on? Kaasajal? Mina ei ole digifoto ajastul silda tervena näinudki! Pildil peab olema mingi teine sild! Piibe sild oma kivivõlvidega lasti õhku taganevate venelaste poole 1941. Loe selle kohta näiteks link rel="nofollow">siit (ja vaata järgi kus need Sinu viidatud sillapildid tegelikult tehtud on!). :)

Meelis E (12.10.2009)

Kui kindel on, et tegemist on ikka Piibe kolmest sillast kõige vanemaga. On teine jube sarnane aga siiski nagu erinev. Kahe kaare vaheline ala kuidagi kitsas? võrdluseks mõned pildid link

X
kodulehe, e-poe tegemine