Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3590

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Koerukad teel maailmasõtta (1)

Fotograaf: M.Öömann
Martin Öömanni ülesvõte esimesse ilmasõtta suunduvatest koerukatest. Vähemalt nii olen ma kuulnud selle foto kohta räägitavat. Foto on tehtud Koeru kõrtsi ees. Tuttavaid nägusid ei näe. :)

Püüdsin uurida "juhi" tagant paistvat silti kuid see on suurendades ainult osaliselt loetav. Seal võivad olla kirjas vahemaad lähimate suuremate asustatud punktideni. Kirjutatud on vene keeles ja esimene rida sisaldab nime Maarja-Magdaleena. Ilmselt teadustatakse lugejale, kus ta asub. Järgmist ei loe välja aga siis tulevad Weissenstein (Paide), Arroküll (Aruküla), Rakke ja Taps (Tapa).

Leidsin ühe Maalehe artikli, kus on muu hulgas kirjas: "1915. aastal korraldati Eestist korralisele noorsõdurite võtmisele (jaanuar) lisaks veel kahel korral (mai, august) ennetähtaegselt noorsõdurite teenistusse kutsumine. Ühtlasi korraldati ka neli maakaitseväelaste mobilisatsiooni (aprill, august, september, oktoober), kusjuures alates 1915. aasta septembrist hakati teenistusse kutsuma ka 2. järgu maakaitseväelasi. 1916. aasta alguses kutsuti teenistusse valgepiletimehed (jaanuar), korraldati viis maakaitseväelaste mobilisatsiooni (veebruar, märts, august, oktoober) ning viidi läbi ennetähtaegne noorsõdurite võtmine (mai). 1917. aasta veebruaris võeti veel kord ennetähtaegselt noorsõdureid."

Küllap on antud fotol jäädvustatud üks neist mobilisatsioonidest. Kas minejad ka tagasi tulid, pole kindel. Näiteks Käpa talu peremees jäi sõjale alla. Siin on veel üks foto, millel ilmselt minnakse väeteenistusse.

Foto eest tänan Kaarel Murakat!
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Koeru
Sildid: koeru, kõrts, sõda, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Marko (29.01.2016)

Tegelikult on kaks meest fotol teada, tundsin nad isegi ära. Kübaraga mees hobuse taga enne kutsarit on Arnold Viitmann ja paremalt teine härra, kõvakübara, vuntside ja lapsega, on Johannes Sõster.

X
kodulehe, e-poe tegemine