Tartumaa (Tühista valik)
Pilte: 102

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa

X

Metsanurga Jõgevamaal? ( 3 )

Fotograaf: teadmata
See on üks huvitav pilt, mis jäi mulle silma osta.ee oksjonikeskkonnas, kus see oli kirjeldatud märksõnadega "metsanurga jõgevamaal". Koeru kihelkonna lõunaserva jääb Jõeküla, mis märkamatult läheb üle Metsanurga külaks. Minu jaoks algab Metsanurga küla Ale ja Orava taludega ning poeb sügavale raba põue kuni Kaerassaare ja Nava taludeni välja. Viimased kaks jäid tegelikult Tartumaale Laiuse kihelkonda, Vaimasvere mõisa maadele.

Uurisin müüjalt kust see info Metsanurga ja Jõgeva kohta ning ta selgitas, et sellise kommentaari oli talle selle foto juurde keegi kunagi jätnud. Foto ise on pärit, kui ma õigesti mäletan, Aegnalt. Tagaküljele kahjuks igasugused abistavad vihjed puuduvad.

Mina ühtki teist Metsanurga küla Jõgevamaal kui seda, mis minu koduküla taga metsa sees, ei tea. Ja kui see hetkel anonüümne info on tõene, on tegemist intrigeeriva ülesvõttega. Kes on fotol, kus ja millal see tehtud on? Tahtsin seda küsida oma vanalt tuttavalt, Kaerassaare perepojalt Paulilt aga selgus, et teda enam ei ole. Nüüd ei teagi kust ja kas üldse võiks küsida. 

Kui rangelt haldusjaotust jälgida, saab tegemist olla ainult kahe taluga, Nava või Kaerassaare. Kitse, Räägu(metsa), Käpa, Araksaare jäid minu teada juba Koeru poolele. Rõivaste järgi võiks foto olla tehtud möödunud sajandi esimesel veerandil!? Kui nii, siis võivad fotol olla mõlema talu rahvas, keda ma ei tunne ega tea. Tüdruk tundub olevat külaline ja seega ka siis pildistamise põhjus? Kui viitsin, püüan leida nii Nava kui Kaerassaare pererahva kohta info personaalraamatutest, äkki midagi selgub ...

Ilus foto igatahes!
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Tartumaa, Laiuse kihelkond, Metsanurga
Sildid: metsanurga, 3000px

Marko ( 2016-03-27 09:06:56 )

Küsimus on selles, et keegi on selle anonüümse foto kohta väitnud, et tegemist on Metsanurgaga Jõgevamaal. Pole teada, kes ja miks seda väitis, millist Metsanurgat silmas pidas ja kes on fotol. Lihtsalt huvitav on mõtiskleda, millise talu inimstega võib tegemist olla ...

Jüri Lauer ( 2016-03-27 00:46:20 )

Ei saa hästi aru milles küsimus. On ju siingi öeldud, et tegemist on Laiuse kihelkonnas asuva Metsanurga külaga.

Marko ( 2016-03-25 21:56:38 )

Nava kohta tean järgmist:
1. Nava talus elasid Juhansonid. Talu jäi Vaimastvere mõisa alla.
2. Juhanson Hans > Hansu poeg Jüri > Jüri tütar Lisette (s 1862) abiellus Jakob Leppik'uga.
3. Jakob Leppik s. 1857 Kaareperes, Palamuse khk läks Navale Preedi-Rõhu piirkonnast.
4. Jakobile ja Lisettele sündis kolm last: Salme Aline 1890, Albert 1893-1893 ja Armin 1895.
5. Arminist sai Nava talu peremees, kes abiellus Vaol (1900) sündinud Luise Stokmann'iga 1931.

Ühesõnaga Naval oleks otsekui kaks poissi ja tüdruk kuid ei klapi vanused. Ja kui vanused ka klapiks, siis üks lastest suri pärast sündi. Ei klapi ka laste sünniaeg, sellest tulenev foto tegemise aeg ja foto kvaliteet. Foto oleks pidanud tehtama sajandivahetusel kuid tolle aja fotod nägid välja teistsugused. Armini ja Luise poja sünniaega ei hakanud isegi otsima mitte, sest laste riietus võiks jääda varasemasse aega kui 30-ndad!? Nava ei viinud mind esialgu kusagile.

Lisa kommentaar

kodulehe, e-poe tegemine