Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3637

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

G.Püssi kaupluse ees (1)

Fotograaf: teadmata
Tegemist on G.Püssi kauplusega Rakkes. Teadmine tugineb ühel varasemal fotol, mida jagas vanadpildid.net keskkonnaga Rakke Muuseum ning millega käis kaasa kinnitus, et tegemist on Rakkega.

Püüdsin leida G.Püssi kohta lisainfot interneti vahendusel ja kasutasin selleks DIGAR Eesti Ajalehed andmebaasi. Märksõnaga "g püss" leidsin mitmed viited, mis kinnitavad, et G.Püss tegutses Rakkes ja pidas seal ka kauplust. Palju on ka viiteid Rakvere vallavanemale G.Püssile kuid neid kaht meest ei tohi üksteisega sassi ajada. Rakveres oli Gustav kuid Rakke kaupmees peaks olema Georg. Samas ei leidnud ma ühtki viidet tema eesnimele. Mida ma teada sain?

1935. aasta Järva Teataja nimetab G.Püssi üheks kahest Rakke Ühispanga revisionikomisjoni esimehest ning samas ametis on ta ka 1939. aasta Järva Teataja järgi.
1936. aasta 22. juuni ajaleht Uus Eesti numbris on G.Püssi poolt avaldatud järgmine kuulutus: “Isamaa ilu hoieldes, vaenlase vastu võideldes" langesid tuhanded tublid eestlased. Elagu alati see mõte, mille eest langesid nad! Jäägu igavesti see vaim meie sõjameestesse, millega võitsime Võnnu lahingu. G. Püss, Rakke”
1937. aasta Järva Teatajas on G.Püssi firmareklaam: "Soovitan mõõdukate hindadega põllumeestele igasugu vilju- ja heinaseemneid, põllurammu, ehitustarbeid ning tsementi. Kohale jõudnud suviseks hooajaks naiste moodsaid kleidiriideid. G. Püss, Rakke, telefon 22."
1939. aasta Järva Teataja nimetab G.Püssi ühena paljudest, kes tegi anntuse tuleõnnetuses kannatada saanud petserlastele.

Tegin enda jaoks mõned järeldused. G.Püss tegutses Rakkes kaupmehena ning osales sealse ühispanga tegevuses. Kuna 20-ndatel tema nime Digari poolt vahendatud ajalehtedes ei esine (või esineb haruharva), jääb tema tegevuse algus 30-ndatesse. G.Püss võis osaleda vabadussõjas ning tundub, et tegemist oli ühiskondlikult aktiivse inimesega.

Nagu eespool öeldud, ei selgu kuskilt hr. Püssi eesnime. Nagu ka mitte tema äri aadressi. See, et talle sai helistada numbril 22 mind hetkel palju ei aita. Kas keegi oskab seda pakkuda?

Küsimus tekkis ka kahe G.Püssi äri kajastava foto kronoloogilise järjestusega. (Teise foto leiad SIIT.) Nagu näha, on hoone sama aga sellel olevate reklaamsiltide arv erinev. Loogiline oleks järeldada, et tühja fassaadiga hoone on avamisjärgne, rohkemate reklaamidega aga hilisemast ajast. Kas mu loogika peab paika? Ajaliselt võiks lisatud pilt jääda 30-ndate keskpaika või teise poolde.

G.Püssi äris oli reklaamsiltide järgi esindatud järgmised tooted ja kaubamärgid:
- ees vasakul tundub olevat lukustatud uksega tankla, kus pakutakse Shell ja MbilOil tooteid
- tegemist on Jõgeva riidevärvimise ja vanutustööstuse vastuvõtmise kohaga
- tegemist on Kiltsi-Nõmme villavabriku tööde vastuvõtmise kohaga
- osta saab BONA taimeõli, Lubisalpeetrit, AHTO tubakatooteid
Väiksematelt siltidelt ei loe infot välja.

Koerus oli analoogse väljanägemise ja ehk ka sisuga äri Karl Hanseni oma.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Rakke
Sildid: rakke, kauplus, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Marko (25.12.2016)

Tänu Einarile selgus G.Püssi eesnimi. Tegemist on siiski Gustaviga.

Gustav Püss (s. 1890) koos naise Erna (s.1900) on Koeru kiriku personaliraamatus. Elukoht Rakke. Pojad sündisid 1924 ja 1926 Rakkes. On ka Liigvalla valla elanike nimekirjas 1922. a.

Järwa Teataja 20.08.1932 nimetab teda täisnimega Gustav Püss kui Rakke Ühispanga juhatuse liiget.

X
kodulehe, e-poe tegemine